Další článek
1 / 17

Šlikova 16 / Život mezi kontrasty

Komorní bytový dům Šlikova 16 nedávno vyrostl v malebné části Břevnova, za jednou nenápadnou fasádou. Ta při pohledu z ulice vybočuje snad jen opraveným a čerstvě natřeným průčelím a nedává znát, že se za ním skrývá něco výjimečného. Ale nenechte se zmást. Pokud totiž tento projekt a jeho okolí něco charakterizuje, jsou to všudypřítomné kontrasty.

Advertisement

Na první pohled dům dokonale splývá s okolím. „Jde o solidní stavbu, ale není to žádná vinohradská šlehačka,” shrnuje developer Martin Bartůněk poněkud lakonicky přístup k rekonstrukci, při které architekti Markéta Zdebská a Marek Žáček ze studia BY architects vyšli z původní podoby domu a dali jí moderní šmrnc. Za pečlivou a poctivou realizací pak stojí stavební společnost Krostav, zkušení specialisté na rekonstrukce.

“Není to žádná vinohradská šlehačka.”

Dům jsme odstrojili doslova na kost, takže v jednu chvíli jste se mohli ze sklepa dívat do nebe,” popisuje developer překvapivý rozsah projektu, který při pohledu z ulice nastavuje zrekonstruovanou historickou fasádu, zatímco směrem do upraveného dvora se otevírají moderní, vzdušné balkony a terasy. Uvážíme-li, že pouhých pár metrů odtud vede městská památková zóna, můžeme hovořit o umění možného. 

Od začátku jsme věděli, že chceme dům nejen plně rehabilitovat, tedy odstranit všechny nevhodné novodobé nánosy, jako plastová okna, ´devádesátkovou´ dlažbu a další úpravy, ale zároveň jej citlivě dotvořit. Příkladem jsou nové, velkorysé vikýře, vyvedené v historizující estetice, které tak byly přijatelné i pro památkáře.

Na nedostatek překvapení si nemůže stěžovat ani bezprostřední okolí Šlikovy ulice. O tom, že ukrývá v celku zachovalou vesnickou zástavbu bývalé osady Tejnka, vědí jen místní a hrstka zasvěcených. „Je zázrak, že se na takto exponovaném místě, uprostřed Prahy 6, podařilo něco podobného zachovat,” komentuje Bartůněk unikátní památkovou mikrozónu, jejíž obyvatelé drží pospolu a provozují čilý sousedský život.

Ale zpět k samotnému domu, který po úspěšné kolaudaci nabízí k prodeji poslední čtyři elegantní, chytře řešené, bohatě prosvětlené byty. Ve vzdušném prostoru jednoho z nich vytvořila interiérová designérka Lucie Nováková vzorový byt, který vybavila výhradně českými značkami. Naplno tak mohly vyniknout designové skleněné vázy ze studia DECHEM, originální konferenční stolky a komoda od Master & Master či luxusní povlečení Lejaan.

Butikový projekt Šlikova 16 vznikl kompletní rekonstrukcí celého domu, jejímž výsledkem je velmi zdařilé propojení původních architektonických prvků s moderními trendy bydlení. Uprostřed sousedské břevnovské atmosféry se tu potkává respekt k minulosti s veškerým komfortem současnosti i řada dalších protikladů, jejichž souhra je pro projekt typická. 

Šlikova 16 je mixem všeho žádaného a zdánlivě neslučitelného,” charakterizuje tento dům Jan Mráz, Senior Property Consultant Svoboda & Williams. „Nachází se v klidné ulici, přitom jen pár kroků od pulzující Bělohorské tepny, která skýtá veškerou vybavenost, jakou od fungující rezidenční čtvrti očekáváte. Kompletní rekonstrukce je zasazena do staré zástavby, kde obývací pokoje plynule přecházejí v prostorné balkony, s výhledy na nedaleké Střešovičky, ale i na dominanty Českého Středohoří,” popisuje nejzajímavější rysy projektu Mráz.

Více o projektu se dozvíte na stránkách.