Další článek
1 / 10

Óda na čtrnáctku / Ton představuje redesign ikonické židle od designéra Jiřího Krejčiříka

Designér Jiří Krejčiřík a výrobce Ton společně vzdávají hold ikonické Židli 14. Nábytkářská firma v rámci letošního Designweeku v Miláně vystavuje řemeslné zpracování Krejčiříkova návrhu židle – objektu, který je poctou legendární „čtrnáctce“.

Advertisement

Ultramarínová Óda svou siluetou sice evokuje spíš komplikovanou sochu než sedací nábytek značky Ton, na její vznik ale přitom nemusela vzniknout žádná nová forma. Krejčiřík ji totiž záměrně vytvořil z komponentů a forem, co již v produkci Ton jsou. Díky tomu se v ní odráží esenciální část designérova rukopisu: propojení dědictví minulosti s novou myšlenkou.

„Óda na čtrnáctku je poctou ikonické Židli 14, jež pro mě ztělesňuje samotnou identitu firmy Ton. Na trhu už je víc než 160 let a svým tvaroslovím dokazuje, že Ton jsou mistři techniky ohýbání. Právě proto jsou ohýbané kružnice centrálním prvkem mého návrhu,“ vysvětluje Krejčiřík, kter. „Nad Ódou na čtrnáctku jsem přemýšlel jako nad sochou. Na výrobu této židle-objektu nemusela vzniknout žádná nová forma, navrhnul jsem ji z komponentů a forem, co již v produkci Ton jsou. I tím se v ní propojila minulost se současností, dědictví s novou myšlenkou.“

Pro tvorbu Jiřího Krejčiříka je typický koherentní vizuální styl, který propojuje historii se současností. Jeho art-designové objekty, nábytek a svítidla se vyznačují dokonalým řemeslným zpracováním a důrazem na detail. Krejčiříkova práce překračuje hranice designu v jeho klasickém pojetí a zahrnuje široké spektrum oborů a metod – od produktového designu až po interiérový a prostorový design.

Každý z Krejčiříkových návrhů se hlásí k české řemeslné tradici, je ručně vyráběn v České republice v limitovaných sériích a vystavován pouze v renomovaných galeriích a designových showroomech v Evropě, Austrálii a USA, mezi nimi například s pařížskou galerií Boon_Room, americkou galerií Garde nebo australskou galerií Finkelstein. Stoly a skleněné objekty Jiří posílal českým i zahraničním sběratelům do Německa, Velké Británie, USA, Francie, Itálie a Rakouska.

Židle Óda na čtrnáctku bude k vidění jakou součásti instalace Ton v rámci jejich výstavní expozice na Salone del Mobile na Fieře v Miláně od 16. do 21. dubna 2024.