Další článek
1 / 10

Shopping v Koreji / Značka Sumsei svým zeleným butikem mění pravidla offline nakupování

Architektonické studio Nonespace vytvořilo pro korejský lifestylový brand Sumsei unikátní prodejní plochy, které návštěvníkům spíše než obchod s elektronickými spotřebiči připomenou botanickou zahradu. Součástí éterického interiéru zaostřeného na extrémní smyslový zážitek je i zabudovaná jeskyně, lesík a dřevem obložený bazén. V Sumsei tvrdí, že smyslem této pobočky v Soulu není generovat zisk, ale nabídnout zákazníkům příležitost k naprostému prožitku značky.

Advertisement

Na začátku uveďme, že jihokorejská značka Sumsei není běžným prodejcem domácích spotřebičů. Klíčovými produkty brandu jsou tzv. Body Dryers, tedy elektronická zařízení, která slouží ke snadnému osušení těla po sprchování. Cílem značky je přenést pocity, jež zažíváme během pobytu v přírodě, do našich domovů, a probudit při tom naše smysly. Právě s tímto přístupem to byl již jenom krůček k vytvoření prodejní plochy, jež veřejnost záhy překřtila na „terárium Sumsei“.

A jak celé smyslové nakupování, jež vychází s poselství značky Sumsei v duchu „je v pořádku nenakupovat“, probíhá? Designéři ze studia Nonespace, kteří byli k vytvoření obchodu přizváni, na to šli vyvoláním „aktivní zvědavosti spotřebitele, a to prostřednictvím nevystavování produktu na odiv, dále prvotního zážitku z přírody a pěti smyslů,“ jak vysvětlují ve svém prohlášení.

Když zákazníci (nebo přesněji diváci) sestoupí se svíčkou v ruce do temného suterénu, čeká na ně vjem, kdy jsou skutečně v prostoru hluboko pod zemí. Podle pokynů si sundají boty a bosýma nohama vstoupí. Na konci chodby naleznou místo pro meditaci. Mihotavé světlo ze svíček postupně projasňuje okolí.

V prvním patře, kam divák vystoupí schodmi, po nichž stéká voda, se časové pozadí změní z hluboké noci na svítání. Po průchodu vodní cestou a bahnem, které naznačuje břeh, dorazíte k „pobřeží“, kde stoupá mlha. „Postupně se probouzíte do svítání, když si znovu uvědomíte sami sebe, v tichu, které se pomalu pohybuje,“ vysvětlují architekti z Nonespace.

Ve druhém nadzemním patře divák / zákazník dorazí na pomyslné pole, kde vane vítr. Ten umožňuje návštěvníků vnímat různé své projevy. Ve třetím patře a na střešní terase se pak nalézá les, kde hosté mohou pohodlně relaxovat a vychutnávat si taje přírody všemi smysly.

Více o značce zde