Další článek
1 / 20

Řemeslná výroba / Úspěšné manažerky navlékly rukavice a vytvářejí prémiový nábytek s pomocí pryskyřice

Pandemie jim doslova ze dne na den odstavila úspěšné podnikání, které budovaly dvacet let. Dvě manažerky, které do té doby pořádaly velkolepé eventy pro exkluzivní klienty, vzaly do ruky brusku, pilu a káď polymeru s až magickými vlastnostmi. Linda Benmammar a Magdalena Zmátlová mě pozvaly do showroomu své značky EpoxStyle a dílny, kde tvoří ojedinělou kolekci.

Advertisement

Industriální komplex v pražské Uhříněvsi je typický rozlehlý dvůr plný nízkých dílenských budov, obklopených nákladními auty, dodávkami a složeným materiálem. Působí jako místo, kde bychom za jedněmi z vrat nehledali showroom unikátního designového nábytku, ale spíše truhlárnu, kovářskou dílnu nebo autoservis. Najdeme zde ale vše zmíněné a navíc v ojedinělé symbióze. Vydala jsem se na místo, kde vzniká zatím jediná česká kolekce designového nábytku s epoxidovou pryskyřicí v hlavní roli.

Modrá vrata označená nenápadnou tabulkou s logem EpoxStyle otevírají dvě elegantní dámy, které do areálu na první pohled moc nezapadají. Odtud ale už stereotypy stranou – především když postoupíme dál do dílny, vybavené profesionálními nástroji, a dámy představují celý proces výroby: Za každou deskou stolu nebo čelem zásuvky stojí pečlivá designová příprava, alchymistická práce s „náladovým“ materiálem, ale také hodiny nefalšovaného řemesla, jehož většinu zastanou obě dámy samy.

Linda Benmammar a Magdalena Zmátlová mají za sebou úspěšných dvacet let v oblasti event managementu, jednom z oborů, který ze dne na den zcela eliminovala koronavirová pandemie. „Mohly jsme sedět doma, koukat před sebe a čekat, co bude, ale to bychom nevydržely,“ popisuje energicky Linda. „V prvních měsících jsme se věnovaly re-designu nábytku,“ popisuje její kolegyně Magda počátky značky, „aplikovaly jsme různé techniky a povrchy a při té příležitosti potkaly i pryskyřici. Nejprve jsme ji tedy používaly na starý nábytek jako doplněk, ale okouzlila nás natolik, že jsme se rozhodly odhalit, co všechno umí.“

Workshop „epoxidového guru“ Jirky Kubína z chemické společnosti Synpo byl ale už plný. Jak samy designérky říkají – když to nešlo dveřmi, zkusily to oknem: „Po našem rozhovoru se Jirka rozhodl vypsat další termín a workshop uspořádal přímo v naší tehdejší dílně. Tam jsme pochopily, že většina lidí u nás pryskyřici používá jako doplněk k masivnímu dřevu, vylévá tzv. „řeky“ mezi dvě masivní fošny, nebo z ní dělá doplňky (šperky, hodiny apod.). Rozhodně to není jednoduché a spousta takových věcí je krásných, my jsme ale nechtěly splynout s davem.“

“Jejich hotové produkty působí naprosto dokonale a jsou důkazem toho, kolik možností pryskyřice nabízí...”

Pryskyřice jako základní materiál. Tímto přístupem se produkty značky EpoxStyle odlišují a u nás v tomto směru znamenají zcela originální počin. „Tím, v čem se odlišujeme, je také naše práce technicky náročnější,“ přiznává Magdaléna, „S pryskyřicí pracujeme více než rok a máme i skvělého ‚přítele na telefonu‘ v podobě Jirky Kubína, kterému se naše nápady od začátku líbily. I tak nás tento materiál dokáže vždycky překvapit,“ dodává. Mechanické vlastnosti epoxidové pryskyřice umožňují vytvářet jedinečné designové efekty, někdy je to ale doslova alchymie.

Práce s epoxidovou pryskyřicí vyžaduje dokonale bezprašné prostředí a ohrozit ho mohou i malé výkyvy teploty: „Například letošní letní deště nám trochu zamotaly hlavu. Možná jsme měly do té doby štěstí, ale karbonataci na povrchu jsme tehdy viděly poprvé,“ směje se Linda. Jejich hotové produkty ale působí všechny naprosto dokonale a jsou důkazem toho, kolik možností pryskyřice nabízí: „Kombinujeme ji se dřevem, kovem a dalšími materiály, hrajeme si s barvami a různými detaily,“ dodává Magda. Vzniká tak exkluzivní a velmi luxusně působící design se řemeslným základem.

Lokální původ, ruční výroba a originalita. Pilířemi značky EpoxStyle jsou lokální původ, ruční výroba a originalita. Linda s Magdou je naplňují beze zbytku. Epoxidovou pryskyřici odebírají od českého výrobce a veškeré práce s ní probíhají v uhříněveské dílně doslova pod jejich rukama – od návrhu designu přes vylévání pryskyřice do forem, broušení, leštění k dokonalosti a manipulace s hotovými díly a jejich zkompletování do podoby finálního kousku. Epoxidová pryskyřice působí ve své finální podobě velmi vznešeně a rafinovaně. Každý kousek je originál a v dílně navíc vzniká i design na zakázku pro náročné klienty. I proto designérky spojily síly se „sousedy“.

V jednom dvoře v Uhříněvsi sídlí hned několik firem a živnostníků, jejichž zaměření nepatří na první pohled právě do oboru „high-end“ designu, bez jejich práce by ale krásné produkty nemohly vznikat. „Jsme doslova obklopeny kováři a truhláři, z okolních dílen, se kterými můžeme konzultovat technickou stránku věci, a kteří nám také přímo zde vyrábějí na míru podnože k našim stolům a korpusy ke komodám,“ ukazují dámy na jednu z dílen, která je od té jejich oddělena jen těžkým gumovým závěsem. Kromě designových produktů a poctivého řemesla tak v areálu vzniká i unikátní komunita, kterou energické ženy zastřešily projektem V jednom dvoře.

Design není jen luxus, originální nápad a „něco pěkného do bytu“. S takovou myšlenkou z dílny EpoxStyle odcházím. Je to také materiál a vášeň pro něj. Znalost jeho vlastností a odvaha s nimi experimentovat. Práce rukama, která dává smysl. Skálopevné přesvědčení, že když něco nejde, tak to stejně nakonec půjde, nebo to půjde jinak. Výsledek, na který můžeme být pyšní. Perfektní zpracování a špetka luxusu – ať už v dokonale lesklém, bezchybném povrchu, nebo zlatých plátcích, prosvítajících z desky stolu, ale i v ruční výrobě a použití materiálu, který je oboru interiérového designu zatím nevšední, ale o to exkluzivnější.

Více o EpoxStyle zde