Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Investiční manažer Marek Klaus ve víkendovém dotazníku

Marek Klaus je partnerem v investiční skupině ICP, která se soustředí téměř výhradně na nemovitosti a developerské projekty a před několika roky vstoupila i na americký nemovitostní trh. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

V ICP má Marek na starosti denní řízení společnosti a je zodpovědný za výkon investičního portfolia. Zkušenosti má z bankovního sektoru a z M&A trhu. V minulosti měl na starosti řízení kreditního rizika ČSOB, pracoval také pro Deloitte v České republice a Švédsku.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nedávno jsem si pořídil nové freestyle prkno na windsurf. Sport, který mě neskutečně baví i kvůli tomu, jak moc je pro mě vzácný. V Čechách prakticky nefouká, takže se k němu dostanu většinou jen jednou za rok, kdy pravidelně vycestuji na největrnější řecký ostrov Karpathos, který mimo jiné moc doporučuji. Určitě není pro každého, mně se ale dostal pod kůži. Baví mě, že není tolik zatížený turismem, dá se tu skvěle jezdit, máme tu spoustu přátel, jsou tu překrásné pláže, vesnice, kde lidé ještě žijí tradičním způsobem života, fantastické taverny s poctivým jídlem podle receptů místních babiček. Atmosféra ostrova je i díky windsurfařské komunitě prostě výjimečná.

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Abych byl upřímný, tak nevařím. Nemám ambice. Navíc vaření u nás v domácnosti ráda a hlavně velmi dobře zastává moje partnerka. Spíše než vaření mě ale baví čajová kultura, která se hodně pojí s Japonskem, mým dalším oblíbeným místem. Před několika lety jsem měl možnost ho s batohem na zádech procestovat a rozhodně bych se tam chtěl jednou vrátit. Fascinuje mě japonská pohostinnost, jídlo, přesnost, čistota, ale samozřejmě i jejich příroda, hory a kulturní dědictví. Právě i proto jsem si po návratu z Japonska pořídil tradiční japonský čajový set a knihu o tom, jak správně připravovat nejrůznější druhy čajů, mým nejoblíbenějším je gen mai cha. Chutná skvěle.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Určitě čas strávený s rodinou a nejrůznější druhy sportů, kromě vodních sportů, které provozuji od léta do začátku podzimu, mě baví brazilské jiu jitsu. Je to velmi technický a promyšlený sport, který můžu cvičit celoročně. V zimě pak snowboard. Když je čas, tak moc rád čtu a poslouchám podcasty. Na nočním stolku mám právě rozečtenou knihu od vědce Vaclava Smila s názvem How The World Really Works.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Myslím, že v poslední době se ze mě stal dobrý vypravěč příběhů a pohádek, které pravidelně vymýšlím pro svoji dceru, když ji uspávám. Nedávno jsem absolvoval kurz „Buď lepším řidičem“ s Honzou Červenkou. Řídím osmnáct let a vůbec jsem netušil, kolik věcí jsem nedělal správně. Takovéhle kurzy by snad měly být povinné pro všechny řidiče, abychom si stále připomínali, jak jezdit bezpečně.

5.

Který nedávno shlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Moc se mi líbil film Třináct životů, který byl natočen podle skutečné události. Příběh je o malých chlapcích, kteří se svým fotbalovým trenérem uvízli v thajské jeskyni. Nasazení a úsilí záchranářů a hlavně potápěčů je naprosto neuvěřitelné.