Další článek
1 / 18

Čajový obřad / Odraz Japonska na břehu přehrady Hrabinka

Na břehu přehrady Hrabinka u Českého Těšína vznikla v rámci mezinárodního studentského workshopu pod vedením slovenského ateliéru GRAU Architects jednoduchá, ale velmi pozoruhodná stavba. Čajový pavilon postavený v japonském duchu návštěvníky vyzývá, aby zpomalili tempo a v nečinném klidu se doslova prolnuli s přírodou.

Advertisement

Šálek čaje v Japonsku po mnoho stovek let platí za symbol pohostinnosti a jeho podávání je vybroušeným společenským aktem mezi hostem a hostitelem. Obzvlášť na venkově lze i v dnešní zrychlené a technologiemi zahlcené době natrefit na malé čajové domky skryté ve stínu tichých zahrad, kde se čaj připravuje tradičním způsobem.

Podobný zenový klid navozuje prostředí čajového pavilonu a jeho okolí, který vyrostl na břehu přehrady Hrabinka u Českého Těšína. Do interiéru se pohodlně vměstná šest osob, které během čajové ceremonie zvané ča no ju sedí kolem stolu tváří v tvář. Subtilní otevřená konstrukce odkazuje na tradiční japonský interiér, ale vnáší do něj moderní prvky. Harmonicky a s jemností zapadá do okolního prostředí.

Do výsledného návrhu se přeneslo několik pravidel tradiční čajové ceremonie. Nízký stůl uprostřed dispozice vyzývá návštěvníky k sezení na klíně, tak jak je zvykem v japonské kultuře. Uzavřené spodní části konstrukce deskami z překližky poskytuje pocit soukromí a odpoutání se od šumů exteriéru. Otevřený vstupní rám umožňuje průhled do interiéru a kolemjdoucí vidí probíhající čajovou ceremonii.

Výška stolu, jediného ústředního nábytku pavilonu, mu dává univerzálnost při využití jak při čajovém obřadu, tak mimo něj. Jako lavice nabízí místo k sezení a klidné rozjímání, následuje tak japonskou ideologii soustředící se na jednoduchost a estetickou sofistikovanost. Hloubka stolu umožňuje účastníkům ceremonie sezení v úzké blízkosti s pocitem vzájemnosti.

Pavilon má multifunkční charakter a kromě čajového obřadu je to zkrátka příjemný letní přístřešek s krásnými výhledy do okolní přírody. Konstrukce je na půdorysné ploše o rozměrech 3 x 3 metry a výšce 4 metry, což je zároveň konstrukční výška dřevěných smrkových hranolů čtvercového průřezu a maximální povolená výška pavilonu. Surové dřevěné prvky doplňuje jemná látka, která přináší pocit útulnosti, ale nechává pavilon stále minimalistický.

Další použité materiály jsou smrkové podlahové latě, březová překližka a střešní geotextilie. Hmota pavilonu vychází z tvaru tradičních čajových pavilonů. Diagonálně upevněná textilie ve dvou výškových úrovních spolu s uzavřením dvou bočních stěn březovou překližkou vytvářejí dojem soukromí a ochrany před povětrnostními vlivy, sluncem a deštěm.

Stavba vznikla v rámci mezinárodního studentského workshopu pod vedením slovenského ateliéru GRAU Architects. Studio založené před devíti lety v Bratislavě v současnosti vedou Andrej Olah a Filip Marčák... / foto: Matej Hakár