Další článek
1 / 14

Na návštěvě / Ukrytý klenot, co klame tělem

„Náš dům je díky skleněné fasádě každý den jiný, podle toho, co se v něm právě zrcadlí. A je neuvěřitelně pěkné, že třeba západ slunce můžeme sledovat hned dvakrát,“ popisuje majitel originálního domu, jenž vyrostl kousek za Prahou. Domu, který je cizím pohledům skrytý, stojí v tradiční vesnici a svojí originalitu záměrně nevystavuje.

Advertisement

Jediné, čeho si z ulice všimnete, bude moderní vstup do dobové vilky z padesátých let. „Původní dům postavili rodiče a já tu žiju opravdu spokojeně, takže když jsme s rodinou potřebovali víc místa, chtěl jsem ho jen zrekonstruovat a zvětšit. Což mi architekti nakonec rozmluvili a dneska jsem rád,“ vzpomíná majitel.

Architekti z ateliéru m4 pochopili potenciál místa a starému domu se rozhodli darovat rozlehlou a moderní přístavbu. „Bylo to jasné hned po prvních konzultacích s majitelem, který naštěstí přemýšlí velice prgresivně a nadčasově,“ vysvětluje Miroslav Holubec z architektonického ateliéru m4. „Vilka by rozšiřováním jen ztratila svůj charakter,“ doplňuje.
Ideálním řešením byla zcela nová stavba, která původní dům nenaruší, ale naopak podtrhne jeho dobové vyznění. A nároční majitelé tak získají to správné požadované pohodlí a luxus prostoru.

„Když jsem změnil úhel pohledu, došlo mi, že mají architekti pravdu,“ souhlasí majitel domu, který velice rychle pochopil a spolu s architekty se ponořil do intenzivního plánování.

Zahrada za vilou poskytovala dostatek místa pro rozlehlou a pohodlnou přístavbu se vším komfortem, který rodina aktuálně požadovala – tedy soukromí pro každého člena rodiny s dospívajícími dětmi, prostor pro společné setkávání, hodně úložných prostorů pro aktivní a sportovně založené obyvatele.
Tvar domu byl vymyšlen jako had zlehka se vlnící dlouhou parcelou, s původní vilkou jako hlavou a moderní skleněnou částí jako nově nabytým tělem s lesklými šupinami.

I hlavní materiály byly jasné od začátku – litý beton, kov, surové dřevo a sklo v interiéru i exteriéru. Řezané tabule mléčného skla se dostaly nejen na fasádu, ale propsaly se také do kuchyňské části, koupelny, chodby domu a fitnes zóny.
Temná barva rámů oken ladí s opláštěním domu a kovovými prvky v domě, masivní dřevo je položeno na všech podlahách včetně terasy a kryté vstupní části. Stěny z litého betonu přidávají zemitost a kontrast.

Litý beton se však paradoxně stal jedním z mála zádrhelů, které každý proces výstavby nutně doprovází. Jeho dokonalost po prvním odlití se ukázala být dokonalá bohužel příliš. Majitel domu, který svou stavbu řídil osobně, si totiž jako náročný a precizní člověk objednal jednu z nejlepších firem, která beton odlila do speciálních bednění.

„Ta se však ukázala být speciální natolik, že namísto přirozeného surového vzhledu s kamínky a vzduchovými bublinkami získaly betonové stěny vzhled šedého stavebního lepidla. A tak šlo všechno dolů a s litím betonu se začalo nanovo,“ vzpomíná architekt Miroslav Holubec a chválí majitele za to, že situaci pochopil a znovu investoval.

„Což beton, to už teď není vlastně podstatné,“ mává rukou majitel. „Pro mě je dneska nejlepší investicí skleněná fasáda, která se povedla opravdu neskutečně dobře,“ říká s radostí.
„Funguje totiž opravdu jako zrcadlo, kde se odráží celá zahrada a ten prostor venku se tím neuvěřitelně zvětšil. Vlastně to oceňuji s každým dnem pořád víc, jak můžu sledovat všechny ty proměny a nepřestává mě to bavit.“

Navíc už je dům prověřený roky užívání. „Pro mě je nejdůležitější, že tu všechno funguje naprosto skvěle. Dokonalá je logistika zásobování, když z auta na vzálenost pár metrů vše vynosíme do chladného skladu, odkud pak jen plynule čerpáme suroviny.

Mám tu skvělé zázemí pro svoji loveckou vášeň a manželka má dost místa pro své aktivity. Přikoupili jsme pozemek k zahradě, založili jezero na koupání a vysadili i vlastní les, kam dokonce chodíme i pro houby. Mám lovecké psy, v zahradě běhají kozy a ovečky, a to ráno v zahradě, kdy je jdu nakrmit, mě opravdu baví. Tenhle dům mi opravdu dělá jenom radost!“

Realizace domu: m4 architekti