Další článek
1 / 24

Na návštěvě / Když necháte prokouknout půdu z devadesátek

Pražské architektonické studio Flat White v čele s Hanou Davidovou stojí za realizací půdní vestavby na Vinohradech. Krásně prosvětlenému bytu pro mladý pár s malými dětmi dominuje dlouhá černá stěna (a to není oxymóron). „V bytě bylo mnoho malých pokojů, ta dispozice byla šíleně komplikovaná, nepřehledná a dost nepraktická,“ říká Davidová k původní půdní vestavbě z konce devadesátých let. A tak se architekti rozhodli pro razantní změnu.

Advertisement

„Vlastně jsme toho hodně vybourali a prostor očistili a otevřeli. Přestože nám v něm zůstalo plno komínů a nepořádku,“ vysvětluje Hana Davidová.

S investorem si sedli hned na první schůzce. „Je to sympatický mladý pár s malými dětmi, který má vkus a styl. Byt si pořídili v lokalitě, která se jim moc líbila – na Vinohradech. Stěhovali se sem z Vídně,“ povídá architektka.

Dlouhá černá stěna prostor neztmavuje, ale přidává kýžený kontrast / foto: Ondřej Rytíř

A jak si architekti z Flat White v bytě poradili s barevností? „Volili jsme barvy od podlahy. Vybrali jsme světlé dřevo, tak aby se prostor více prosvětlil a nebyla tolik patrná členitost podlah. K tomu jsme si pak mohli dovolit použít kontrastní tmavě mořenou dýhu na některé vestavné části nábytku. Vlastně je tam jedna dlouhá černá stěna a nikomu to nepřipadá tmavé,“ směje se Hana Davidová. A pokračuje: „Je to jako kouzlo. Je to právě otevření dispozice a očištění prostoru od zbytečných prvků, co dělá byt tak vzdušným. Přirozené světlo proniká do hlavní obytné místnosti s kuchyní z obou stran a ještě střechou světlíkem. Otevřeli jsme cestu dennímu světlu, které pak udělalo velkou část práce za nás.“

Toto řešení si vyžádalo klimatizaci a doplnění izolace do skladby střechy. Dispozici i zařízení architekti vymysleli na míru pro celou rodinu.

„Děti mají společnou hernu, šatnu a koupelnu, pak samostatné pokoje. Rodiče mají v ložnici dvě šatny s koupelnou pro relax. Kuchyně je prostorná a zároveň jsou chytře schované prostory jako technická místnost, spižírna, prádelna, aby bylo vždy vše uklizené.“

Co se týká nábytku, ten byl vyroben převážně na míru. „Ale i typové kousky nám dělají radost,“ říká architektka. „Jsou tam například křesílka značky HAY, stolky ze Stockist a krásná světla nad jídelním stolem od Bomma. Svítidla jsou značky Flos, která nám dodali a montovali Bulb. Vybavení koupelen je Gessi, AeT Italia, Tubes Radiatory, vše od Flexi koupelny a DC616,“ uzavírá Hana Davidová.

O architektonickém studiu více zde