Další článek
1 / 17

Když se chcete nadchnout / Návštěva v nevšedním bytě na nejhezčí ulici v Brně

Na brněnské třídě Kapitána Jaroše si připadáte trochu jako na pařížském bulváru: je protnutá alejí staletých stromů, lemovaná širokými chodníky, z jedné je strany slepá, z druhé ústící přímo do největšího městského parku Lužánky. Tato unikátní poloha jí dopřává klid, který byste v centru moravské metropole jinak hledali jen stěží. Výjimečná adresa jen pár minut pěšky od srdce města je místními právem považována za nejhezčí ulici v Brně.

Advertisement

Ojedinělý je i široko daleko jediný funkcionalistický dům, který na jinak secesní třídě sympaticky vybočuje. Elegantní městská stavba podle návrhu André Steinera ze 30. let minulého století je skvělou ukázkou kvalitní architektury své doby – velkorysé vstupní prostory, mramorové obklady, terrazzová dlažba a schodiště, prosvětlené napříč všemi podlažími kulatými luxfery.

Kopněte do sebe rychlé espresso ve stylovém Milady kaffee, situovaném v parteru domu, a vystoupejte s námi až do 4. patra, kde na vrcholu dortu čeká třešnička v podobě designového, do posledního detailu promyšleného bytu. Nyní je na prodej, připraven poskytnout prémiový domov novým majitelům.

„Přinesete si pár osobních věcí, lehce jej doladíte k obrazu svému a můžete hned využít vše, co nabízí – prostě žít,” říká Jan Sedláček, architekt a majitel nemovitosti v jedné osobě, který byt původně navrhl jako bydlení pro vlastní rodinu. „Je to domov pro někoho, kdo ocení, co jsem do něj dal,” shrnuje do jedné věty svůj přístup k rekonstrukci. Návštěvníka nadchne dokonalá promyšlenost, která se propisuje v jeho dispozicích, ve funkčním uspořádání, a nakonec i v barevném řešení prostoru.

Velkorysý byt se volně rozprostírá po celém podlaží. O jeho kontinuitu a vzdušnost se postaralo vybourání příček, které nahradily posuvné, průsvitné stěny, dovolující neustálou transformaci. „Přes den lze byt užívat jako jednolitý otevřený prostor, kdežto k večeru si mohou jednotliví členové rodiny vytvářet soukromé zóny dle svých potřeb,” komentuje architekt neustálé proměny bytu. Největším překvapením je asi středový kubus, který ukrývá kuchyň, koupelnu i prádelnu. V bytě zaujmou důmyslné úložné prostory, takže celek působí čistě a zároveň prakticky.

Se stejnou lehkostí, s jakou na počkání mění své dispozice, hraje si byt i se světlem. Světelnou atmosféru definuje využití nadsvětlíku, kterým do prostranství proudí příjemné vrchní světlo. Díky propojení místností od východu až na západ si jej obyvatelé bytu mohou užívat v maximální možné míře po celý den.

Materiálové a barevné řešení odráží Sedláčkovu zálibu v propojování kontrastů. „V jednom prostoru rád kombinuji hrubé povrchy stropů a stěn s hladkými plochami,“ vysvětluje architekt, který si na hmotách nejvíce cení jejich opravdovosti. Hrubou strukturu tak přiznává strop i železobetonové sloupy, sjednocené pouze barevnou stěrkou. I stěny pokrývá jen štuková omítka, která nepotřebuje žádnou další vrstvu nátěru.

„Celý prostor chápu jako kulisu pro rodinný život, takže jeho základní barevné pojetí je spíše tlumené,” vysvětluje architekt. Před křiklavými stěnami raději upřednostňuje barvy ve formě eklektických doplňků, jako je třeba elegantní chromová lampa z 30. let od Franty Anýže.

Barvami hýří také krystalové plastiky z dílny brněnské výtvarnice Natalie Perkof, které na stěnách vytvářejí zajímavé akcenty. Celý prostor je eklektickou směsí stylů: potkávají se tu designová svítidla od art deca až po současnost s ryze moderním vybavením, jako je třeba sedačka od dánské značky SOFTLINE, poskládaná z měkkých voděodolných modulů, prostých jakékoli konstrukce, takže nepřekvapí, že pro děti představuje ideální materiál pro tvorbu bunkrů.

Výbornému rodinnému zázemí nahrává i poloha bytu v blízkosti parků Lužánky, Koliště a náměstí 28. října. V pohodlné vzdálenosti tu najdete vše potřebné – v okolí fungují mateřské a základní školy, gymnázium, ale i četné kavárny, restaurace a obchody. Daleko to není ani do Městského divadla Brno, do kina Art nebo na četná sportoviště. Výbornou dopravní dostupnost zajišťují trolejbusy, autobusy a šaliny. Tohle je prostě místo, kde můžete začít žít!

„Kompletně zařízený, designový byt, ideální pro potřeby větší rodiny,” charakterizuje byt Tereza Štěrbová, Property Consultant Svoboda & Williams. „Pečlivá rekonstrukce nezapře profesi svého majitele, který promyslel každičký detail. Byt je tak nejen estetický, ale zároveň i uživatelsky praktický,” dodává Štěrbová.

Více o tomto nevšedním bytě se dozvíte na stránkách Svoboda & Williams.