Další článek
1 / 30

Dům s výhledy / Z kopce nad slovenskou Banskou Bystricou shlíží majestátní bungalov

Slovenský architektonický ateliér Paulíny Hovorka se podepsal pod realizaci velkoryse pojatého rodinného domu z názvem Zasazený, který je „zasazen“ ve svahovitém terénu nad Banskou Bystricí.

Advertisement

Rodinný dům o celkové zastavěné ploše 439 m2 zhusta využívající přírodních materiálů se nachází uprostřed hor středního Slovenska, na kopci nad Banskou Bystricí. Lokalita se jmenuje Suchý vrch a leží na východním úpatí hlubokých a kouzelných Kremnických vrchů. Morfologie pozemku je svahovitá, přístup na něj je z jeho západní strany. Orientace zahradní části je jihovýchodní, ve směru sklonu terénu. Výhledy jsou na hustý borovicový les a také na město a vysoké hřebeny Velké Fatry a Nízkých Tater za ním.

Koncepce návrhu vychází z představ klientů a kontextu místa. Zadáním byla jednopodlažnost, soukromí vůči sousedním pozemkům a optický kontakt na zahradu a borovicový les ze všech obytných místností. Z hlediska interiéru byl požadavek na přiměřené prosvětlení a proslunění domu a jeho funkční propojení s obytnou terasou. Požadována byla maximální odolnost stavby a její praktická bezúdržbovost, s čímž souvisí materialita domu. Přímá a surová, s minimem vrstvených povrchů a složitých detailů.

Rozhraní mezi terasou a interiérem není lineární. U obytné haly architekti vytvořili pravoúhlý meandr vstupující dovnitř domu. Obytná část terasy je tak intimně zapuštěna hlouběji do centra stavby, kde se využívá jako plnohodnotná letní kuchyně s jídelním i obývákovým sezením.
Centrální obytný prostor se střešním světlíkem a jeho vnitřní i vnější část jsou pro využívání domu v době stále teplejších letních období klíčové.

Dispozice domu je jednoduchá, důraz se kladl na minimum chodeb. Kolem centrální obytné haly, do které je směřován hlavní vstup je z jedné strany napojena rodičovská ložnice suita se šatníkovým i hygienickým zázemím a pracovnou. Z opačné strany jsou k centrální hale připojeny dětské a hostivařské pokoje s vlastním hygienickým zázemím.

Technické a skladové prostory jsou navázány na vstup, lemují obývací halu v severní pod terén zapuštěné části domu. Skladba místností je doplněna o vinnou pivnici přístupnou výhradně ze zahradní terasy a praktické skladové zázemí u parkovacích míst, vedle hlavního vstupu do domu.