Další článek
1 / 6

Domácí nezbytnosti / I odpadkový koš umí zkrášlit bydlení

Na tradičním skandinávském designovém svátku 3 Days of Design, který se odehrál minulý týden v Kodani, představil dánský výrobce Vipp nové barevné variace svého patrně nejkultovnějšího produktu - klasického odpakového koše s pedálem. V podání Vipp i taková zdánlivá maličkost dokáže posunout vaši kuchyň na nový level.

Advertisement

Nová barevná variace klasického odpadkového koše s pedálem, který má více než osmdesátiletou historii, se nazývá Marie’s Yellow, a to pro zálibu manželky výrobce prvního kusu Holgera Nielsena ve žluté.

Firemní legenda praví, že v roce 1939 požádala Marie Axelsenová svého manžela a kovotepce Holgera Nielsena o vytvoření koše pro své kadeřnictví. Nielsen tak učinil a nazval jej Vipp (v dánštině „sklápět“). Zbytek je, jak se hezky poanglicku říká, historií. Z koše se stala mnohokrát napodobovaná ikona a totéž i ze vzniklé značky domácích potřeb. Dodejme, že firemní legenda rovněž říká, že koš nikdy nebyl zamýšlen jako komerční produkt – to až na četné dotazy zákaznic kadeřnického salonu, které si jej začaly žádat.

Nádoba je doplněna ikonickým pedálem pro jednoduché otevírání, vnitřní vložkou pro snadnější vysypávání a víkem se vzduchotěsným kroužkem. Každý koš se vyrábí manuálně, víko se ručně leští a olejuje speciální látkou.