• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Malířka Petra Švecová ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 20

Páteční pětka / Malířka Petra Švecová ve víkendovém dotazníku

Vystudovala Akademii výtvarných umění a mediální studia, působila v řadě lifestylových časopisů, pro Český rozhlas připravovala pořad o výtvarném umění a nyní zodpovídá za komunikaci AVU. Mimo to se řadí je mezi nejvýraznější malířky současnosti. Příští týden, 14. června, odstartuje vernisáží v příbramské galerii Františka Drtikola skupinová výstava nejmladších představitelů české figurativní malbu s názvem Konfigurace, kde si vybrané malby této mladé autorky můžete prohlédnut naživo. Malířka Petra Švecová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Její malba je vstupem do snového světa křehkých námětů, kde motivy přírody, květin a dívek jsou obrazem čisté duše hledající bezpečné místo v měnícím se světě. Nikdy se však divákovi nepředstaví naplno, ale balancují na hranici uchopitelného a obecenstvu tak dává možnost vlastního, intimního výkladu. V obrazech zkoumá především vlastní vizuální paměť a symboly, co ukrývá v podvědomí, ale také barvy a jejich působení. Vyvolat emoce a nabídnout možnost zkoumání malby i sebe sama.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Prsten od Dick Wolf. Šperky mám jako talismany a vždy jsou pro mě milníkem něčeho nového. Když Dick Wolf představila na Instagramu limitovanou kolekci Marina, kterou vytvořila v Portugalsku, byla to láska na první pohled. Při zkoušení jsem si myslela, že je na mě prsten moc velký, ale opak je pravdou. Je výrazný, ozdobený velkým červeným kamenem, ale velký tak akorát a skvěle se nosí. Pořád se na něj musím koukat a sahat na něj.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Sice jsem kdysi prošla různými kurzy vaření, ale nejsem typ, co tráví hodně času v kuchyni, ať už vařením nebo následným platingem. Mám ráda jednoduché věci. Těstoviny, hummus, saláty. Spíš mi záleží na kvalitě surovin a na tom, abychom nic zbytečně nevyhazovali. Neumím jídlo plánovat, rozhoduju se hodně intuitivně. Mám radost, když mám vlastní zeleninu a ovoce. Obecně ale platí, že u nás vaří spíš partner, který to má jako hobby a vaří skvěle. Je to win-win situace.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Uklidňuje mě silný vítr, zahrada, poslouchání hudby, chození po horách. Přestěhovala jsem se kvůli tomu částečně i do Jizerských hor, abych měla hory na dosah. Chodím po kopcích a dívám se do údolí. Tady mi vždycky moje problémy přijdou malicherné. Když nestíhám jít ven, aspoň koukám z okna na Ještěd. 

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Před pár lety jsem se začala učit hrát na cello, takže se něco nového naučím každý týden. Sice jsem už „pokročilá“, ale tohle budu mít asi až do konce života. Teď pilujeme palcové polohy. Taky se s aplikací učím poznávat a zapamatovat rostliny, které na procházkách objevím a neznám.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Tenhle týden vrcholil seriál Boj o moc, a upřímně závidím všem, kdo ho ještě neviděli. Novodobé shakespearovské drama plné napjatých vztahů, touhy po moci a uznání, citech a jejich naplnění, které ale nemohou přijít. Bavily mě neustálé zvraty, momenty překvapení i skvěle vystavěné postavy. O výtečných hereckých výkonech nemluvě. Obecně teď jedu na seriálové vlně. Nedávno jsme doma objevili, že na HBO je Odpočívej v pokoji. Od natočení prvního dílu uběhlo víc než dvacet let, ale překvapilo mě, jak je to pořád dobrý. Nyní sleduj poslední řadu seriálu Fauda, o izraelsko-palestinském konfliktu. Je to silný a těžký zážitek, ale zároveň vyvolává až jistou závislost.

Petru můžete sledovat zde