• Art
  • Kultura
  • Design
  • Zakladatelka festivalu mini Tereza Bruthansová / „Svět není jen růžový a modrý“
Další článek
1 / 14

Zakladatelka festivalu mini Tereza Bruthansová / „Svět není jen růžový a modrý“

S Terezou Bruthansovou, kurátorkou a ředitelkou festivalu mini pro malé i velké, o nejlepších dětských hrách a hračkách, které nestárnou.

Advertisement

Nápad na festival, který bude nabízet nejzajímavější design pro děti, se zrodil v porodnici před deseti lety. Tereza Bruthansová měla rizikové těhotenství, a tak mohla výbavu pro svou dceru pořizovat jen po internetu. A díky tomu tehdy objevila spoustu skvělých nových českých značek a obchodů. A rozhodla se je sezvat na jedno místo, kde by mohly vystoupit z virtuálního světa e-shopů a své zboží nabízet přímo návštěvníkům, kteří je tak mohou osobně poznat a oblečení, hračky, nábytek a kosmetiku si vyzkoušet. Akci nazvala Dětský festival mini, již dávno však není zaměřen jen na děti, ale též na rodiče. Že šlo o nápad dobrý, dokazuje i fakt, že po první jarní edici v roce 2016 se další konala hned za půl roku. Festival mini se stal vyhledávanou událostí pro návštěvníky i vystavovatele a za sedm let své existence se rozrostl ve velký projekt, jehož název ale zůstává stále stejný.

Za týden začne jarní edice festivalu mini. V jakém rozpoložení se právě nacházíte?
V absolutním stresu jako vždy, když vrcholí přípravy. Lidé si myslí, že když se festival koná již počtrnácté, že vše probíhá hravě a rutinně. Ale to je omyl. Rutinu já neznám. Naštěstí. I proto se pokaždé snažím vybrat mezi vystavovatele hodně nových tváří. Je ale pravda, že bych si přípravy přála v pohodovějším módu.

Jak dlouho trvá příprava?
Na mini pracuji celoročně a tři měsíce před každou edicí je to nejintenzivnější.

Poprvé se festival mini konal v roce 2016. Co se od té doby změnilo?
Tak především se za tu dobu rozrostl. Začínaly jsme s padesátkou vystavovatelů a postupně se jejich počet zdvojnásobil. A také na festivalu již nenajdete jen věci pro děti, ale důležitou součástí nabídky vystavovatelů je sortiment pro rodiče, především móda a kosmetika. Stejně tak i v rámci doprovodného programu máme workshopy nejen pro děti, ale i rodiče.

Závidíte současným dětem, že si mají s čím hrát?
Nemám důvod. Děti si vždy měly, mají a budou mít s čím hrát. Protože mají svou neuvěřitelnou představivost a přirozený smysl pro hru. Spíše těm dnešním nezávidím to množství hraček, které se na ně odevšud valí jako lavina.



S čím jste si jako malá ráda hrála vy?
S mým plyšovým Šášou a dlouhovlasou panenkou Zuzkou. A hlavně s dřevěným domečkem, který mi naši vyrobili pro legopokojíčky, maminka dokonce každou místnost jinak vytapetovala. Psal se konec 70. let, takže dnes je to unikát.

Má vaše dcera po vás nějaké hračky?

Ano, má jich hodně. Právě ten domeček s legem, Zuzku nebo žlutého plastového medvěda a nafukovacího pejska Punťu od Libuše Niklové. A také po mě podědila vášeň ke čtení a polorozpadlé knížky jako např. Děti z Bullerbynu a Zahradu od Jiřího Trnky.

Věříte, že hračky mohou kultivovat vnímání a vkus? Rodiče by často chtěli, aby si děti hrály s dřevěnými designovkami a pokojíček ladí v severském duchu, ale děti pak často chtějí barevný plast a flitry a duhu… Jak se dá žonglovat mezi tím, co chtějí rodiče, a co děti?
Z vlastní zkušenosti vím, že to jde. Nejsem zastáncem ani jednoho extrému. Zásadní pro mě je, aby daný předmět byl kvalitní, bezpečný, kreativní a vyrobený za pro mě přijatelných podmínek. Není to o barvách ani druhu materiálu. Lego může být skvělé stejně jako řada dalších hraček z barevného plastu. A ano, věřím, že děti potřebují barvy.
Svět je barevný, nejsem vyznavačem ultra vystajlovaných pokojíků a “nebarev”, které vládnou Instagramu a Pinterestu, ale ani nevkusně pestrobarevných kreací. 
Nabídka festivalu mini chce být sympatickou alternativou k běžné komerci a řetězcům. I u nás si holčičky mohou dopřát motiv duhy na růžových šatičkách, které ale budou stylové a budou je rády dědit další děti, nebo ručně šitou panenku, již budou milovat stejně jako svou Barbie. A kluci si zase mohou dopřát parádní triko se žralokem či designové odrážedlo. Anebo naopak, protože svět není jen růžový a modrý.
Mrzí mě vždy, když se i skvělé české značky snaží dětem podbízet prvoplánovými motivy v kýčových designech, kterou jsou všude kolem. Děti jsou chytré a citlivé bytosti, nepodceňujme je. A také si nemysleme, že kupovat jim nepřeberné množství v Číně vyrobených hraček a oblečků je udělá šťastnějšími než několik originálních a kvalitních, které jim vydrží mnohem déle a budou rozvíjet jejich schopnosti a fantazii. A ani, že tím vy ušetříte, opak je pravdou. Měně je v tomto případě více.

Co je váš aktuální objev?
Z nových vystavovatelů, které v květnu představím na festivalu mini, se velmi těším například na české značky MamTam s taškami z Tyveku, Plove se stylovou výbavou k vodě a módní Justlove s nádhernými materiály a nadčasovými střihy. A ze zahraničí pak na slovenskou Part s koženými doplňky a maďarskou Adamo s krásnými houpačkami pro nejmenší. Těším se rovněž na novou narozeninovou kolekci značky Dobrý kohout neskáče, šaty pro malé i velké od Wildmoonu, novinky od e-shopu Made for Moms a prezentaci ikonické francouzské značky Petit bateau, jež právě na mini oslaví své 130. výročí. Velkou radost mám též z vizuálů k této edici festivalu, které pro nás nafotila přední česká fotografka Kristina Hrabětová.

Festival mini proběhne 26. a 27. května 2023 v Hale č. 13 v Holešovické tržnici, více na www.festivalmini.cz.