Další článek
1 / 13

Páteční pětka / Malíř Petr Písařík ve víkendovém dotazníku

Petr Písařík je mezinárodně respektovaným umělcem, který ve své tvorbě často využívá ojedinělé techniky, pracuje i se zdánlivě neslučitelnými materiály, s přesahem do monumentálních instalací a experimentálního užití skla. Malíř Petr Písařík v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Během své tři desetiletí trvající umělecké dráhy vystavoval v předních evropských galeriích, ale třeba i v Číně. V těchto dnech jeho práci můžete vidět v rámci výstavy nazvané Skleněná duše zabývající se funkcí funerální plastiky v dnešní společnosti. Celkem jednadvacet českých umělců z různých oborů představuje svá pojetí tavené plastiky prezentované do pietních schránek, do kterých můžete ukládat nejen popel zesnulých, ale také například jejich dopisy, šperky anebo jiné předměty, na něž se vážou vaše vzpomínky.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

V poslední době nejvíc mi v hlavě doslova zazářila kniha o americkém hip-hopovém šperku Ice Cold. A Hip-Hop Jewelry History od nakladatelství Taschen. Je prostě vynikající. Můžete se podívat na ty nejslavnější hip-hopové hvězdy, co na sobě nosí a myslím, že je to odvážná parádička, co tam ukazují.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Poslední dobou jsem začal vařit v remosce a miluju masa na všechny způsoby. Ale zůstávám nohama na zemi, vaření beru jako umění, takže když si chci pochutnat na skvělém jídle, pozvu si domů kamaráda michelinského kuchaře.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Miluji vážnou hudbu, tedy klid mi navodí poslech hudby, například Rachmaninův 2. koncert. Také mám rád, když se dobře najím a trávím večer s přítelkyní doma v klidu u filmu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Osvojil jsem si práci s litou plastikou za pomoci velkých mistrů, mezi které patří například pan Libeňský. Je pro mě velká čest vystavovat své dílo na téma pietní urna na výstavě Skleněná duše mezi velkými umělci. Jsem rád, že mohu být součástí tohoto projektu – mimochodem výstava potrvá v UPM až do 17.září, tak se určitě se na ni zajděte podívat.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Včera jsem se díval na francouzský film Kočky v režii René Clémenta. Je to nádherný film s Alainem Delonem a Jane Fonda kořeněný skvělou zápletkou a kamerou. Opravdu ho můžu doporučit.