• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Výtvarník a loutkář David Velčovský ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 10

Páteční pětka / Výtvarník a loutkář David Velčovský ve víkendovém dotazníku

David Velčovský je výtvarníkem, loutkohercem a divadelníkem a také je autorem projektu Loutkový svět a v současnosti spolupracuje se spolkem Loutky v nemocnici, se kterými navštěvuje dětské pacienty napříč českými nemocnicemi. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Loutkám se věnuje od svých deseti let a o pět let později založil své první divadélko. Po absolvování oboru Tvorby hraček a dekorativních předmětů na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě byl přijat na Divadelní fakultu JAMU v Brně, kde vystudoval Jevištní technologii. Během studia na vysoké škole se stal ředitelem přehlídky profesionálních divadel hrajících pro děti s názvem Miniteatro. „Děti jsou duše čisté a nestydí se říct upřímně, co si myslí. Faleš je něco, co mi nedává spát a nemám ji ve svém okolí rád. Proto se snažím rozdávat čistou radost. Rád dělám radost tam, kde chybí nebo kde ji je málo,“ říká nadšený divadelník.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Miluju knihy, ale mám málo času si je číst a tak záchranu nacházím (jako mnozí) v podobě audioknih. Ať už filozofie nebo něco z rozvoje osobnosti – je obrovský výběr. V současnosti čtu ušima Posilování stresem od Pavla Koláře v interpretaci mého oblíbeného herce Aleše Procházky a je neuvěřitelné, co stres všechno dokáže.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

V zásadě musím říct, že vařím velmi výjimečně, protože jsem pořád někde na cestách. Když už se stane onen zázrak, že stojím v kuchyni a chci se před někým takříkajíc blejsknout, udělám zeleninové ratatouille s bílým vínem. Láska prostě prochází žaludkem.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Když se lidé dokáží rozumně domluvit a umí si dělat upřímnou radost navzájem, a to bez postranních úmyslů. Největší klid v duši mám v okamžiku, kdy jsem ve společnosti mých milých přátel, se kterými jezdím na výlety do přírody. Mít ty pravé přátelé není samozřejmost ale zázrak.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Říká se, že nouze naučila Dalibora housti. Vzhledem k tomu, že se teď věnuji hraní pacientům po nemocnicích v rámci projektu Loutky v nemocnici, učím se hrát na ukulele. Musím říct, že je to parádní pocit, když si člověk sám zahraje své oblíbené písničky. Hudba je něco, co k životu prostě patří. Další dovednost snad bude angličtina, na kterou se vrhnu hned vzápětí.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Jsem milovník detektivek, takže krom Hercula Poirota a slečny Marplové mě teď zaujal film Na nože: Glass Onion s Danielem Craigem. Když si člověk k tomu udělá syrový obložený talíř s bílým vinem, je to hygge! Moc se těším na další film z prostředí Panství Downton.

Davida můžete sledovat zde