• Art
  • Páteční pětka / Vizuální básnířka Michaela Fenkl ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 21

Páteční pětka / Vizuální básnířka Michaela Fenkl ve víkendovém dotazníku

Její tvorba je založena na vizualizaci slov do různých forem médií od fotografie, plátna, tetování, přes oděvy, produkty, pohyblivý obraz, až po mluvené slovo. Svou tvorbou se snaží propsat lidem nejenom do kůže, ale i duše a skrze svůj signifikantní vizuální odkaz zpřístupňuje poezii mladým lidem tak, aby ji přestali vnímat jako něco zastaralého a našli si k ní znovu cestu. Po řadě vlastních projektů i uměleckých spoluprací představila minulý týden společně se značkou Vans 3. ročník úspěšného projektu Art On The Box. Vizuální básnířka Michaela Fenkl v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Autorka dvou knih knih Forget It Not a Everything Happens To Me připravuje svou třetí knihu Melancholic Rodeo, kterou plánuje vydat na podzim tohoto roku spolu se svým novým projektem, jímž je zhudebněné mluvené slovo. Nyní spojila síly i se značkou Vans v projektu Art On The Box. „Pro tento projekt jsem napsala generační báseň, která z mého pohledu reflektuje pocity, hodnoty a postoje mladých lidí, kteří se v tomto neúprosném tempu dnešní doby snaží dělat, co můžou, aby zůstali v pravdě sebe samotných,“ popisuje Michaela. Obálka na krabici od tenisek zrcadlí celý text údernějšími vzkazy. „Nakonec vše nese jedno jediné poslání – my jsme ti, kteří mění narativ našeho vlastního příběhu. A tuhle náladu za mě nese právě i značka Vans. Vans jsme my všichni – ti floutci, kteří dělají věci sice po svém, ale dělají je. A jsou u toho svobodní,“ dodává umělkyně.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nalepovací tetovačky, které jsem navrhla podle těch opravdových (ty sama tetuji) pro projekt Art On the Box s Vans. Probouzí to spoustu emocí z dětství a přitom taková pomíjivá blbost. (směje se) Nadchnul mě projektor. To je absolutní gamechanger! Z ložnice vytvoří to nejútulnější místo na světě. Navíc je to dobré lákadlo, když jdete s někým na rande a chcete ho pozvat domů.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Přiznám se, že nevařím. Není to disciplína, u které by mě bavilo ztrácet čas. Ale prý dělám moc dobrý saláty. Asi se mi vysmějete, protože proces přípravy tohoto pokrmu nezahrnuje úplně vaření, ale udělat fakt dobrej sálat, to taky není jen tak!

3

Co vám přináší klid v duši?

Zvuk deště. Když si sednu do okna, ubalím si cigaretu, splynu s melancholií zataženého nebe a padám s každou jednou kapkou dolu. Dokonce jsem si motiv zvuku deště i vytetovala, abych si tento klid na duši mohla připomenout pokaždé, když neprší.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Plavání. Chodím párkrát týdně a neodejdu, dokud nedám alespoň čtyřicet bazénů. Repetitivní činnost a pravidelné dýchání mi navozují meditativní stav. Dělá mi to moc dobře na psychiku a pomáhá mi to žít víc přítomně. Navíc vedlejší účinek té okamžité nálože dopaminu je, že se na ulici usmívám na lidi.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Nejvíc dojmů si odvážím z letošního filmového festivalu ve Karlových Varech. Z hlediska filmů byl pro mě tenhle ročník hodně výjimečný, nebo jsem měla jen dobrou intuici při výběru. Stihla jsem jich devět a všechny byly skvělé. I přes moji nadměrnou oblibu Japonska a Koreje (#anime&K-drama addict) mě nejvíc uhranul film The Sweet East. Ten byl všechno možné, jen ne to, co jsem čekala. Od kamery, přes scénář, až po herecké obsazení…

Michaelu můžete sledovat zde