• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Režisérka Eva Doležalová ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 8

Páteční pětka / Režisérka Eva Doležalová ve víkendovém dotazníku

Začínala jako modelka, ale dnes patří mezi uznávané režisérky nové generace. Pracovala na filmech se známými režiséry, jako jsou Shane Black nebo Mike Figgis. Za svůj krátký snímek Carte Blanche získala v únoru 2019 Cenu diváků na filmovém festivalu Mammoth a cenu Breakout Director na Capri Hollywood Film Festival 2020. Eva Doležalová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Do Prahy přivezla Eva svůj poslední snímek Serpentine, který vznikl ve spolupráci s italským šperkařským domem Bulgari. Ve snímku se v hlavních rolích objevili Barbara Palvin, Luke Brandon Field a Soo Joo Park. Snímek si svou světovou premiéru odbyl na mezinárodním Mammoth Film Festivalu v Kalifornii. A už tam se dočkal vřelého přijetí a prvního mezinárodního úspěchu v podobě Ceny za nejlepší žánrový film. „Mám radost, že veřejná premiéra snímku se konala právě v Praze. Věřím, že se stejným nadšením jej přijme i české publikum,“ řekla Eva po velkolepé premiéře v prostorách Šternberského paláce na Hradčanském náměstí.

 

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Sice riskuji, že to bude znít banálně, ale naposledy jsem si udělala radost novým sedmnáctipalcovým Macbookem. Radost mi udělá, když někomu jinému mohu udělat radost. Mamince jsem tak ze Států dovezla nejnovější iPad s velkým displejem, takže může sledovat filmy i v posteli. Radost mi udělají i úplně obyčejné věci, jako například zajít si s přáteli na oběd, popovídat si a být chvíli spolu.

 

2. 

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Co jsem dotáhla k dokonalosti, je pravý marocký cous cous. Musím se pochválit, že skutečně umím dělat polévky. Paradoxně teď vařím častěji, než když jsem byla mladší, ale je pravdou, že než abych čas trávila vařením, raději ho naplním prací. Ano, raději pracuji, než vařím. Ale ráda jím!

3.

Co vám přináší klid v duši?

Když jde vše hladce. Práce se daří a nevznikají zbytečné komplikace.

 

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Být ranní ptáče a vstávat se sluncem. Miluju, když vstanu brzy ráno a povede se mi udělat vše, co musím – odpovědět na maily, vyřídit telefony. Zbytek dne tak mohu věnovat jen kreativním věcem, které mi skutečně přináší radost. Všichni máme věci, které musíme vyřešit. A ta kreativita je pro mě zdrojem síly a naplnění.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Asi nebudu jediná, koho v poslední době naprosto zaujal film Duna režiséra Denise Villeneuvea. Snažím se sledovat vše nové, co vyjde, a vidět co nejvíc filmů. Pravdou je, že jsem teď naprosto propadla starým filmům. Vždy, když se chystám na nové natáčení, tak si předem dělám svůj osobní průzkum. Takže si pouštím filmy, které již v daném žánru byly natočené. Na to konto můžu prozradit, že teď nejvíce sleduji žánr body horror, v jehož duchu bude i můj první celovečerní film, který budeme letos natáčet.

Trailer filmu Serpentine.

O Evě více zde.