• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Filmový konzultant Hugo Rosák ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Filmový konzultant Hugo Rosák ve víkendovém dotazníku

Firmám se zahraničním vedením radí, jak pracovat s českým zaměstnancem. Především je ale vedoucím Industry oddělení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a insiderem v oblasti filmového průmyslu. Hugo Rosák v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

„Často se stává, že šéf zaměstnancům na poradě něco odprezentuje, všichni mu to odkývou jako bezva nápad, a v momentě, kdy odejde z místnosti, se na sebe všichni podívají a začnou nadávat, že se ten člověk asi zbláznil,“ říká interkulturní konzultant mezikulturního managementu a organizačního rozvoje Hugo Rosák. Vyjma poradenské činnosti ale Hugo působí i jako vedoucí Industry oddělení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Je jedním z hybatelů české kultury v oblasti filmového průmyslu a produkce akcí v ziskové i neziskové sféře.

I díky jeho snaze letos podpoří karlovarský festival ukrajinské filmaře a tamější filmový průmysl, a to spoluprací s Mezinárodním filmovým festivalem v Oděse (OIFF), který se ze zřejmých důvodů nemůže konat. „Jako filmový festival jsme proto hledali cesty, jak podpořit ukrajinskou kinematografii a jsme rádi, že se podařilo společně s filmovým festivalem v Oděse najít formu spolupráce, která má smysl,“ dodává.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

K narozeninám jsem dostal od mámy krásné, mosazné plnící pero, které prodávají moji kamarádi v nejhezčím pražském žižkovském papírnictví Kartotéka. Píšu s ním teď všude a mám ho pořád u sebe. Klávesnice i mobil teď podle mě velmi žárlí, protože ty důležité věci zapisuju rukou na papír a připadám si u toho důležitější, než ve skutečnosti jsem. Jen nic z toho pak bohužel po sobě nepřečtu…

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Mám doma takový ten velký multifunkční hrnec a občas si dělám poctivý rámen, i když je to trochu piplačka. Nejraději vařím jakoukoli japonskou kuchyni, jež se podobá tomu, co jedí Japonci normálně doma. Mám na to doma pár super kuchařek. Miluju umami, základ z dashi, mořské řasy a pak si s těmi chutěmi hrát. Navíc je moje teta přivdaná Japonka, takže jsem se naučil pár věcí od ní.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Strčím si špunty do uší, skočím do vody a plavu. Nejradši ráno ve venkovním bazénu v Podolí, když v létě vychází sluníčko zpoza té skály, šimrá mě po zádech a já jenom kmitám tam a zpátky, nad ničím nepřemýšlím, je ticho a pak si dám dole v bufetu šopák.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Začal jsem minulý rok pomáhat s vývojem scénářů k filmům a seriálům. Sedět s producentem, dramaturgem a scenáristy nad tím, čím vším by mohl příběh být, je ohromná zábava. Hádáme se, doplňujeme, vymýšlíme oblouky a postavy a já si trochu připadám, jako když jsem v dětství hrál Dračí doupě. Nakonec z toho něco ale je.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

TopGun Maverick. Nikdy bych to do sebe neřekl, ani jsem si jedničku už vůbec nepamatoval, ale najednou jsem dosednul na sedačku v kině a dýchla na mě absolutní nostalgie z dětství. Hned se ukázalo, jak je ta tradiční struktura super-american příběhu uložená někde hluboko v nás, rozumíme jí a něčím mě to najednou zase doplnilo. Zbožňuju korejskou mýdlovou operu o lásce severokorejského vojáka a jihokorejské podnikatelky, kterou zavál na sever vichr při paraglidingu a ona tam zkejsne. Studiovka Crash Landing on You je o tom, jak si Severní Koreu představují jihokorejští producenti. Bizár.