Další článek
1 / 4

Galerista Matyáš Kodl / Praha je krásná, ale moře by se hodilo

Matyáš Kodl pochází z rodiny sběratelů umění. Studoval ve Francii, pobýval dlouho v Londýně a New Yorku a nyní v rodinné tradici pokračuje v pražské Galerii Kodl, kde pečuje o sbírku současného umění Kodl Contemporary. Vyjma toho provozuje online aukční portál ArtsBay. 


Advertisement

Jedinou věcí, která mu v Praze prý chybí,  je moře. „Není to ani proto, že bych byl náruživý plavec, ale vůně mořského vzduchu je zkrátka nenahraditelná,“ řílká galerista Matyáš Kodl.
Jinak je Praha podle něj krásné kulturní město, které si na rozdíl od velkých metropolí zachovává určitou romantičnost a klid.

Nejlepší rada, kterou mi dal otec je vcelku jednoduchá: Nevytahuj se, ale nenech si ubližovat.

Momentálně mám největší radost ze spolupráce se Sotheby‘s při výběru deseti děl českých současných umělců, která byla zařazena do listopadové aukce s názvem 20th Century Art: A Different Perspective. Zájem o tyto autory ze strany sběratelů značně převyšoval zájem o ostatní položky, což potvrdil i výrazný nárůst jejich cen.

Šlo skutečně o mimořádný historický okamžik, protože tak velká kolekce českého současného umění nejenže dosud nebyla prezentována v žádné obdobně významné aukci Sotheby‘s, ale navíc se všechna díla úspěšně prodala. Ukázalo to sílu trhu i zájem v širší sběratelské obci.

Obraz, který jsme vydražili za nejvyšší částku je dílo „Plochy příčné II“ Františka Kupky, které se loni na jaře prodalo za 78 milionů. V nadcházející aukci máme další mimořádné Kupkovo dílo „Divertimento II“, který je jedním z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období třicátých let. Může být ozdobou jakékoli sbírky světového malířství. Ostatně obraz „Divertimento I“ je dnes ve sbírkách newyorského Guggenheimova muzea.
Jsem zvědavý, jak si v aukci povede. (Kupkův obraz Divertimento II se nakonec vydražil za více než 90 milionů korun, pozn. red.)

 

Místo, kam se pokaždé rád vracím je Provence. A nejenom proto, že tam tvořil můj oblíbený Paul Cézanne. I když se za svého života nedočkal příliš uznání, je dnes považován za jednoho z otců celého moderního umění. Vždycky se také těším na Azurové pobřeží. Je tam krásný vzduch a výjimečné barvy přírody, které vlastně učarovaly mnoha významným malířům.

Najlepší kniha, kterou jsem v poslední době četl je Fooled by Randomness od Nassima Taleba. Tuhle knihu napsal Taleb ještě před známější The Black Swan a docela zajímavě v ní popisuje, jak se často iracionální lidské chování promítá do vývoje akciových trhů. Bylo to poutavé počtení i v kontextu jarního pádu americké burzy, na kterém fond spravovaný právě Talebem vydělal několik tisíc procent.

Nejlepší film, který jsem nedávno viděl je David Attenborough: Život na naší planetě. Na dokumenty od Davida Attenborougha se dívám od útlého dětství a také díky němu mám takový zájem o přírodu. Jeho poslední film vnímám jako upřímné svědectví o životě jednoho člověka, který miluje přírodu, ale zároveň vidí, jak se vytrácí. Je to smutné, ale realistické svědectví, které by si každý měl vzít k srdci.