K etiketě stolování jsem se nedostal jedním rozhodnutím. Byl to spíše proces drobných momentů, které do sebe postupně zapadly jako stříbrné příbory do sametem potažených přihrádek štíhlého kufříku. Každý na své místo, každý s jasným účelem. Jeden z nich si však pamatuji velmi živě. Seděl jsem tehdy u stolu snad na druhém třetím rande a bylo mi, řekněme, lehce přes dvacet. Moje tehdejší partnerka se na mě podívala a s naprostou samozřejmostí, avšak důrazně pronesla: „Jak to držíš ten příbor?“ V tu chvíli jsem si poprvé uvědomil, že to, co považuji za běžné, nemusí být nutně správné. A že právě u stolu se velmi rychle odhaluje naše výchova, návyky i míra respektu k ostatním.
Možná to byl ten první „heureka moment“. Uvědomění, že etiketa je více než jen pravidla pro pravidla. Že jde o vztahy mezi lidmi. Zároveň právě pravidla, stejná pro všechny, nedělají nikoho ničím extra. Mít dobré mravy je ta nejméně originální věc, kterou člověk může mít. A přesto bez nich nelze být originální v ničem jiném.