• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Sklářský designér Lukáš Novák ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Sklářský designér Lukáš Novák ve víkendovém dotazníku

Sklářský designér Lukáš Novák má pro svou profesi správný rodokmen, narodil se totiž v Novém Boru. Ve své práci překračuje hranici klasického spotřebitelského produktu, kombinuje přístup konceptuálního umění, vyprávění příběhů a experimentování s materiálem. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

„Čas trávím především ve svém nuselském ateliéru, a domů se tak mnohdy chodím jen vyspat,“ usmívá se sympatický sklářský designér, jehož tvorbě jsme se již věnovali zde.
Lukáš Novák se svou značku od začátku nebojí porovnávat s prestižními zahraničními brandy. Kromě komunikace značky se soustředí i na nové a netradiční sklářské disciplíny a postupy, kdy uplatňuje svou znalost nejrůznějších sklářských technik. Třiatřicetiletý rodák z Nového Boru například oživuje téměř zapomenutou, dvě století starou techniku lithyalin, tedy tavené neprůhledné sklo zabarvené žilkováním neboli šlírami.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Během milánského Salone del Mobile se vždycky zastavím podívat na výstavy v muzeu Triennale. Nachází se tam galerijní shop, kde si každý rok koupím jednu věc. Minule to byl hrnek c, letos mlýnek na sůl od Alessi, který navrhl Ettore Sottsass. Jsou to maličkosti, které mám ale spojené s konkrétní cestou, za ty roky se z toho navíc vytvořila moje osobní, milá tradice.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Umím banánovo-vajíčkovou omeletu s javorovým sirupem a solí. To je ideální, netradiční snídaně. Mistr jsem na lasagne s poctivým boloňským ragů, to je klasika, nepříliš zajímavá, ale vděčná.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Když věci fungují – minimalisticky, rychle a hladce. Klid mi tak dokáže navodit maličkost v podobě faktury s QR kódem. Tak i ty nejošklivější faktury se dají vyřídit na klik. Efektivní a elegantní. Jinak bytostně miluju velká jezera. Ta čistá, křišťálová hladina (a navíc sladká voda, která nepálí jako ta mořská) mě dokáže dostat do naprostého zenu – už jen jedním pohledem na ní. Letos plánuju dovolenou právě v tomto duchu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

V poslední době jsem začal pravidelně běhat a cvičit. Skvělá celostní terapie. Pomohlo mi to mimo to s bolestmi zad a zlepšil se mi i spánek. V praxi to znamená, že usínám v prvních pěti minutách filmu. Přítelkyně to vždy ocení.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Nedávno jsem dal bingewatching HBO série The Staircase. Jedná se o novinku vycházející z pravdivé události. Protagonistou je Colin Firth, v poloze, ve které byste ho nečekali. Fajn záležitost, kterou za víkend zvládnete.

Lukáše můžete sledovat zde