• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Ředitelka Designbloku Jana Zielinski ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 16

Páteční pětka / Ředitelka Designbloku Jana Zielinski ve víkendovém dotazníku

Jistý chvalný ekonomický měsíčník ji řadí mezi nejvlivnější ženy v Česku. Známá propagátorka a milovnice designu stojí za cenami Czech Grand Design, ale i značkou a galerií Křehký. Především je ale ředitelkou Designbloku, největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě, kterou spoluorganizuje již od konce devadesátých let. Jana Zielinski v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Od roku 1999 Jana Zielinski společně s Jiřím Mackem organizují obří přehlídku designu a módy s názvem Designblok. Letošním tématem události bude – les.
„Les je pro mě zdrojem. Je zdrojem materiálu pro výrobu designu, ale zároveň je to chrám odpočinku a zdroj života. Myslíme si, že se to hodí k pojetí současného designu, který je čím dál tím environmentálnější a všímá si témat udržitelnosti. S tím hodláme pracovat,“ říká Jana Zielinski. A dodává: „Pak je tam ještě jeden motiv, a to jsou kořeny. Expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu se bude zabývat českými řemesly, manufakturami a know-how, které mají české firmy. Budeme vystavovat hlavně rodinné firmy, které tradice drží po generace. Takže je to i návrat k tomu původnímu a tradičnímu, co tu máme.“

Dějištěm festivalu (5. – 9. 10.) jsou dva hlavní výstavní domy – Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Gabriel Loci se zaměří především na prezentaci novinek současného mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia a Openstudia. UMPRUM má být koncepčně laděným výstavním prostorem s vlastním tématem „Prales“.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Koupila jsem si sošku Dívky stříhající si vlasy, kterou vytvořila Monika Martykánová, loňská absolventka pražské UMPRUM. Soška je součástí souboru Alegorie covidu, kde je ještě Pán venčící psa v roušce a Messenger s krabičkou jídla. Monika za toto dílo získala ocenění Objev roku Cen Czech Grand Design 2021. Sošky z porcelánu jsou nádherně propracované, na jejich mistrovském provedení se podílel Matěj Polách, asistenta v Ateliéru porcelánu a keramiky, sám úžasný autor, který s porcelánem pracuje. Dlouhodobě porcelán sbírám, hlavně tedy porcelánové vázy, ale mám i pár sošek. Zaměřuji se hlavně na posledních dvacet let českého designu, tedy na „své“ období. Ostatně, Designblok letos slaví už čtyřiadvacet let svého trvání.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Mezi moje největší hity, hlavně mezi kamarády mých dětí, patří malinové knedlíky. Jsou to malé knedlíčky z tvarohového těsta, na ně rozvařené maliny s cukrem a strouhaný tvaroh. Vizuální i chuťová krása. Kamarád mého syna, který když k nám přijede na chalupu, tak se rovnou zeptá „Jano, co vaříš?“

3.
Co vám přináší klid v duši?

Pobyt na naší rodinné chalupě. Kamenný dům z devatenáctého století byl nedávno doplněn obytnou stodolou, kterou navrhl Jan Rosický z Ateliéru 69. Chalupu postavila moje prapraprababička s praprapradědečkem, kteří měli za vsí kamenolom. Nakládali kameny na vůz, která tahala kráva. Dům postavili vlastníma rukama. Je to náš skutečný domov, i když tu nebydlíme nastálo. Když se sejdeme celá rodina, grilujeme, koupeme se, povídáme si, čteme. Miluju život na zahradě, občas něco vypleju, nebo načesám. Prostě život na vsi.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Když byl nejhlubší lockdown, absolvovala jsem na Yale University kurz The Science of Well-Being u profesorky psychologie Laurie Santosové. Hrozně mě to bavilo a některé poznatky se snažím aplikovat ve svém životě. Třeba chvíli nic neplánovat, dívat se do krajiny, naučit děti přistupovat k životu pozitivně a hlavně trochu povolit. To mi nejde, ale učím se.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Miluju filmy Wese Andersona. Ten poslední Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, má všechno, co potřebuji u dobrého filmu. Nádhernou vizuální stránku, skvělé herce, jakými jsou Bill Murray, Adrien Brody, Tilda Swinton, Benicio Del Toro, anebo Timothée Chalamet, kvůli kterému se na film byla ochotná dívat i moje dcera, výbornou hudbu, humor a silný příběh.

Janu můžete sledovat zde, o Designbloku více zdetady