• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Návrhářka Martina Karafiátová ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Návrhářka Martina Karafiátová ve víkendovém dotazníku

Původní profesí stavební architektka dnes staví zcela jiné, mnohem jemnější a poetičtější sny. Pod značkou Silky Gang vytváří luxusní hedvábné šátky inspirované výjevy z klasických českých pohádek. První dáma českého hedvábí Martina Karafiátová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti a jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Navštívit její showroom v centru Prahy je jako listování Špalíčkem pohádek. Červená Karkulka, Otesánek, Sněhurka, Šípková růženka, Sedmero krkavců, Alenka v říši divů… Jsou tady snad všechny postavy a postavičky. Jen se začíst – anebo spíš omotat kolem krku.
Martina Karafiátová se při tvorbě svých luxusních hedvábných šátků inspiruje nejen slavnými ilustrátory tradičních pohádek, Trnkou a Ladou počínaje, a Cyrilem Boudou konče. Oslovuje také současné talentované tvůrce, jakými jsou Zuzana Čupová, Gabriela Plačková, Viktor Svoboda nebo Alžběta Göbelová.
Na počátku prý byla její fascinace šátky francouzské ikony jménem Hermès. Dnes její pohádková díla na čtverci na nejkvalitnějšim hedvábí fascinují ostatní.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Poslední měsíce se intenzivně zabývám vývojem nového produktu pro značku Silky Gang. Konečně jsem snad s výrobou vychytala všechny technologické „mušky“ a čeká mě už jen ta kreativní výtvarná část. Na to se opravdu těším.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Miluji asijskou kuchyni, a tak na mém hitlistu z poslední doby je to určitě malajská kuřecí polévka. Objevila jsem ji v restauraci Javánka a docela dlouho jsem doma zkoušela všechny poměry a ingredience, abych dosáhla stejné chuti a výsledku. A potom je tu moje oblíbená klasika, čerstvá pasta, pecorino, kampotský pepř a bílé víno. Geniálně jednoduchý recept, který ale vyžaduje dokonalé ingredience.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Samota v přírodě. Naštěstí existuje místo, kam se můžu uchýlit. Lišky tam dávají dobrou noc, teče tam potok a šumí listy ve větvích. Žádný signál. Úplný zenový ráj. Tam si vždy dokonale vyčistím hlavu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Ráda si kreslím, baví mě zvláště klasický akvarel. Teď jsem se ale zamilovala do programu Procreate. Dává mi volnost a svobodu, brát si svůj iPad a Apple pencil kdykoli s sebou. Nenahradí sice tu náhodnost u akvarelu, ale rozhodně mě baví možnosti, jaké přináší digitální ilustrace.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Těšila jsem se na nové zpracování románu Duna, tentokrát pod taktovkou režiséra Denise Villeneuva. Je to překrásný vizuální filmový zážitek. Rozhodně si jej budu muset pustit ještě jednou, mám pocit, že mi uniklo ještě hodně krásných momentů a záběrů.

Více o Martině a značce Silky Gang zdezde