• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Návrhářka Božidara Richterová ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 6

Páteční pětka / Návrhářka Božidara Richterová ve víkendovém dotazníku

Její pletené výrobky pod značkou Bozidara lze pořídit v mnoha zemích světa a jsou jedním z největších příběhů české módy posledních let. Produkty spojují tradiční řemeslo s neotřelým designem a důrazem na současné módní vlivy. Zvláště její ikonický oversized svetr ,big knit‘ je pro světové fashionisty zaslouženým objektem touhy. Božidara Richterová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Božidara Richterová vyrůstala v jihomoravské vísce Žatčany, kde ji babička během prázdnin učila splétat příze do rozličných vzorů. V dospělosti pracovala pro francouzskou firmu, učila francouzštinu na prestižním gymnázium v Brně, poté v Praze. Když celou rodinu obdarovala ručně pletenými šálami, pochopila, kudy povede její životní cesta.

Dala výpověď a s partnerem se odstěhovala do anglického města Shrewsbury, kde se postupně přerodila v designérku. Drobná blondýnka v sobě nezapře jihomoravský temperament, ale ani vliv frankofonního světa. Kdyby ji znal Serge Gainsbourg, určitě by jí věnoval milostnou píseň.

Božidara tvoří pletené produkty, které mají ve světě ikonický potenciál... / foto: archiv

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Asi produkty z mojí nové kolekce, kterou připravuji. Jedná se o první kolekci, kde nebudou jen svetry, ale i různé druhy oblečení. Je to tak trochu můj splněný sen. Jednoduché linie, oversized cut, tlumené zemité barvy, důraz na ženskost…

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

S vařením jsem začala teprve nedávno, ale o to víc mě to chytlo. Musím přiznat, že si moc nepotrpím na žádná složitá či extravagantní jídla. Miluji jednoduchost, a to samé platí i v kuchyni. Jde mi spíše o to, aby suroviny byly hlavně kvalitní, chuťově dobré a ano – zdravé. Zbožňuji ryby, takže bych vám asi upekla nějakou rybu. Mořského vlka. Kdy přijdete?

3.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Nemohu říct, že bych si tuto činnost osvojila, ale baví mě – interiérový design. S přítelem renovujeme dům v georgiánském stylu. Účastníme se tak různých aukcí především v Anglii, a musím říct, že je to pro mne jako milovníka umění opravdový zážitek.

4.
Co vám přináší klid v duši?

V poslední době je to již zmíněné vaření. Vždy jsem tuto aktivitu považovala za ztrátu času. Zjišťuji, jak moc jsem se pletla. Mám pocit, že když vařím, tak jenom vařím. Jakoby se čas zastavil a já s ním. Užívám si každou minutu. Vnímat všechny ty vůně, neustále ochutnávat během procesu a pak ve výsledku vytvořit něco lahodného a zároveň zdravého. Ano, to mi opravdu přináší doslova klid na duši a dobrý pocit.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Momentálně žiji případem Elizabeth Holmes, který mě pohltil, a jejím knižním zpracováním Bad Blood od Johna Carreyrou. Jinak bych, jako vášnivý cinefil, na chladný lednový večer doporučila českou minisérii Rédl, anebo novinku Devadesátky, která teď běží na ČT. Podle mě přesně vystihuje atmosféru devadesátých let u nás tak, jak si ji pamatuji coby teenager… i když tady vám z ní bude běhat mráz po zádech.

Více o značce zde