• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Módní návrhářka Jana Veselá Kuťková ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 7

Páteční pětka / Módní návrhářka Jana Veselá Kuťková ve víkendovém dotazníku

Před lety posunula českou značku Blažek od výrobce tuctové pánské konfekce na úroveň světových brandů. Díky jejímu minimalisticky čistému cítění módy, v níž se potkává praktičnost Seveřanů a marnivost Jižanů, se značka vyšvihla do čela české pánské fashion. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Na pražské UMPRUM vystudovala ateliér módní tvorby pod vedením legendy oboru Josefa Ťapťucha. Během studia absolvovala stáž na prestižní Milano di Politecnico a nabyté zkušenosti ji zásadně ovlivnily při vnímání designu a speciálně módy.
Navrhování oblečení teď Jana Veselá Kuťková na jistý čas vyměnila za rodinný život a především přípravu na příchod prvního potomka. S Janou jsme si povídali mezi vinicemi na úbočí moravských Pálavských vrchů, a to nejen o rodinném receptu na pařížské ořechové rohlíčky.

Jana posunula pánskou oděvní značku Blažek na novou úroveň... / foto: archiv

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Podzimní atmosféra mě vybídla ke zklidnění. Vždy mou mysl potěší a povzbudí voňavé aroma. Pořídila jsem si aroma difuzér a experimentuji s různými vůněmi a jejich účinkem na mě. Oblíbila jsem si značku doTerra. Ráno na povzbuzení na mě funguje šťavnatá Wild Orange a večer směsice olejů pod názvem Peace, kde jsou hlavními složkami vetiver a kadidlo.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Co se jídla týče, tak jsem požitkář, ale už ne tak zdatná kuchařka. Miluji indickou kuchyni, ale všechny mé pokusy vždy skončily marně. Zkrátka nedokážu napodobit originál. Aktuálně jsem se zhlédla v pečení. Pořídila jsem si novou parní troubu a ta mě motivuje k výkonům. Mám za sebou úspěšné pokusy o makronky, i když je to šíleně časově náročné. Nedávno jsem pekla makový dort a lehkým citrónovým krémem. Můj muž má slabost pro kynuté těsto, tak zejména v létě jsem mu dělala radost koláčky se sezónním domácím ovocem, které jsme si vypěstovali na zahradě. Na Vánoce mám v plánu vyzkoušet rodinný recept na pařížské ořechové rohlíčky, na které si troufla jen naše babička, zkušená cukrářka. Myslím, že bych jí tím udělala radost, kdybych jí je přivezla.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Loni na jaře manžel přišel s nápadem pořídit si zahrádku. Podařilo se nám pronajmout kousek pozemku kousek od našeho bytu, téměř v centru Brna. Nikdy jsem si nemyslela, že by mě to chytlo, i když pocházím ze zahradnické rodiny. Od raného dětství jsem musela chodit na pole a pomáhat s obhospodařováním rostlin, které tam rodiče pěstovali. Teď vidím, že je to krásná práce, ale jako dítě jsem to tak nevnímala a spíš to nesnášela. O to víc mě překvapilo, že teď jsem v tom našla zalíbení. Není nad to sklízet plody vypěstované vlastním úsilím, vypnout u toho hlavu a mentálně se harmonizovat.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Jsem činorodý člověk, co má rád zaměstnané ruce a mysl. S příchodem těhotenství jsem musela trochu zvolnit hlavně ve sportovních aktivitách. Zároveň jsem hledala jiné vyžití. Oprášila jsem šicí stroje, které mám doma a vymýšlím různé vychytávky. Momentálně se to točí kolem miminka. Šiju mu různá zvířátka a příšerky. Snad po jeho narození zůstane čas a elán na tuto aktivitu, protože nápadů mám ještě hodně a čas jeho příchodu se krátí.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Nejsem úplně filmový typ. Abych mu věnovala plnou pozornost, musí mě film skutečně zaujmout a pohltit. Asi i proto mám raději spíš seriály. Ty dobré mě motivují ke sledování pokračování. Na jedno sousto jsem zhlédla seriál Mare z Easttownu, ve kterém exceluje Kate Winslet v roli detektivky z pensylvánského městečka. Žánrově úplně jiný seriál, který mám teď rozkoukaný, je Nový papež. Jeho vizuální a výtvarné zpracování je inspirativní. Kostýmy jsou propracované, scény promyšlené, téma je pojato provokativně a kontroverzně. Chytlo mě to.