• Styl
  • Móda
  • Design
  • Páteční pětka / Krejčí Filip Vaculík ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 25

Páteční pětka / Krejčí Filip Vaculík ve víkendovém dotazníku

Řadu let pracoval v retailu globální značky, kde pochopil chod trhu a podstatu módního průmyslu. Dnes je ředitelem a pánským krejčím zakázkového krejčovství SALONč4. On a jeho tým jsou zastánci moderní návrhářské, střihové a výrobní technologie, které mohou z módního průmyslu sejmout cejch znečišťovatele životního prostředí. Filip Vaculík v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Adresa Čápkova 4 v centru moravské metropole je mezi designéry víc než známou adresou. V této dílně vznikají produkty pro velké brandy i lokální designéry. Nepopiratelnou kvalitu jejich práce můžete posoudit na svátku české módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který startuje už zítra na unikátní lokaci v pražských Holešovicích.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Jsou to dvě úplně odlišné věci, ale radost mi dělají stejnou. Tou první jsou kadidla značky Ótio a vůně Zafferano a Pepe Nero. Jak názvy napovídají, jsou to čisté vůně. Zafferano mám v ateliéru, protože je to vědomá, osvěžující vůně. Kdežto Pepe Nero mám doma, ta je podmanivá, rozmazlující a uklidňující. K tomu dělají krásnou, ručně vyráběnou keramiku. Velkou radost mi pak udělal interiérový vermikompostér. Nevytváříme tak žádný organický odpad a díky žížalímu čaji, který tím produkujeme, máme doma doslova prales z pokojovek.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vaříme si denně, v kuchyni trávím hodně času. Nejvíc mě baví Blízký východ a Itálie. Takže dělám carbonara jako The Pasta Queen. Tohle jídlo je skutečně můj majstrštyk. Je to vlastně velice jednoduché jídlo, které spíš potřebuje klidnou mysl a kuchařskou zručnost. V poslední době se taky víc věnuju fermentaci, zpracování a skladování vlastní zeleniny a ovoce. Není nic lepšího, než si jídlo vypěstovat, zpracovat a nakonec s přáteli sníst.

3

Co vám přináší klid v duši?

Práce na chalupě na Vysočině. Chození po horách. Vaření. Spánek. Vlastně jakákoli činnost, která mě dělá šťastným. Úplný zen ale nacházím na moři. Už několik let jsem kapitánem a aspoň jednou ročně na podzim vyrážíme s kamarády závodit s větrem. Dlouhé přeplavby, trimování plachet v silném větru a hlídání horizontu pumpuje tolik adrenalinu, že často po večeři okamžitě všichni usneme. Samozřejmě, že pak jsou ty dny, kdy je pohoda a pije se.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Vstávání v 5:30 je game-changer. Člověk toho fakt hodně stihne! S postupem času se člověk potřebuje věcem věnovat do hloubky. Proto se mi hodí ten čas navíc, který věnuji sobě, rozvoji ateliéru a zaměstnancům. Naplánování dne a dodržování toho plánu přináší své ovoce. Tolik se v práci nevyčerpám a mám pak energii a hlavně čas na odpolední sport nebo přátele. Mám rád jít spát mentálně a fyzicky unavený.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Na filmy se moc nekoukám, mám ale svoje oblíbence, které si dávám pořád dokola, abych si některé věci připomněl. V poslední době například Interstellar, Gravitace nebo Marťan. Stále vzpomínám na intimní drama Blízko režiséra Lukase Dhonta. Snad nikdy jsem v kině neplakal tak moc jako tehdy. Vlastně byl ten zážitek neskutečně osvobuzující a já se cítil vděčný.

Filipa můžete sledovat zdetady