Další článek
1 / 9

Páteční pětka / Klenotník Zdeněk Vacek ve víkendovém dotazníku

Označuje se za avantgardního klenotníka, který na profesionální úrovni v oboru působí již dvacet let. Jeho produkty nosí nejenom milovníci tuzemské autorské tvorby, ale také řada zahraničních osobností. Prstenem z jeho dílny ve tvaru stylizované lebky osázené diamanty se od letošního filmového festivalu v Karlových Varech pyšní i americký herec Johnny Depp. Zdeněk Vacek v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti a jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Bazální podstatou jeho šperků je od zdobného předmětu posunuta na úroveň osobnostních, téměř intimních artefaktů. Klenoty spojují vzácné materiály a nezaměnitelný rukopis, který vychází z jeho solitérního vnímání a estetiky, a vyvolávají skoro až transcendentální zážitek. Za svou kolekci Báze získal ocenění Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku 2020. Z letošního Designbloku si odnesl cenu za nejlepší instalace designéra nebo designérského studia, kde představil kolekci Baguette, založenou na dokonalém brusu vzácných kamenů.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Aktuálně zažívám největší radost ze své nové kolekce Baguette. Delikátní a troufám si říct nadčasové šperky osázené obdélníkovými diamanty, bagetkami, zasazené v jemně červeném osmnácti karátovém zlatě. Připomínají starožitné klenoty a jsou navržené tak, aby se daly vrstvit a kombinovat mezi sebou. Z prvních ohlasů mohu potvrdit, že na nich rychle vzniká závislost (směje se). A ohromnou radost mám i z focení kampaně. Nádherné řecké tanečnice Ariadne a Ifigenia. Neskutečný den na place v DEPO a pocit, že výsledek bude odpovídat výjimečné spolupráci s výjimečnými lidmi. No a pak mám taky radost z nových kšírek pro kocoura Edu. Takže zaseklý zuby v obojku s tlamou dokořán a šíleným jekotem k tomu jsou vyřešeny.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Moje máma mě naučila několik vychytávek, jak připravovat maso. Umím luxusního králíka na česneku. Pět hodin v troubě, máslo, divoký česnek… není to sice recept pro vegetariány, ale pomalu tažená zelenina je podobná delikatesa.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Systém. Moc rád koukám na lidi, co pracují systematicky. Osobně se tak cítím u stolu při výrobě šperku – jedu naprosto systematicky. Ale další fungování se totálně tluče s mým živelným nastavením. Nebyl jsem k němu nikdy veden a o to víc ho teď znovu buduju a potřebuju. Rozstřelená mysl je sice bohatá na kreativu, ale bez systému se prostě nedá fungovat.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Klouzání se s kocourem po nových parketách. Normálně se dá dojet až k parapetu. No a ještě mě baví Edu uspávat. Jak dlouho mě dokáže chrápat na hrudníku, je úlet. Kočky jsem nikdy moc nemusel, ale Eda je megamazel a úplně roztomilej kocourek.

5.
Který nedávno shlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Jednoznačně Duna. Monumentální, temňácký a boží. Super hudba, kostýmy a co obraz, to skvost. Ale co z filmu vyčnívá, to je zobrazení maskulinního humusu, arogance a zla. Stellan Skarsgård opět ztělesňuje typ lidí, kterých se děsím a naprosto je odmítám. A dále určitě House of Gucci. Lady Gaga hudebně vůbec nemusím, ale už ji taky miluju. Je neuvěřitelná. Sjel jsem hned spoustu rozhovorů s ní o filmu a je prostě výborná. No a do třetice vřele doporučuji představení v La Fabrika, Ostrov! od Burkicom, které bude k vidění zase po novém roce.

Více o Zdeňkovi a jeho tvorbě zde