• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Inovátor Martin Bernátek ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Inovátor Martin Bernátek ve víkendovém dotazníku

Jeho příběh je jako vytržený z učebnice o úspěchu. Ve čtyřiadvaceti začal vyučený automechanik prodávat produkty z ovčí vlny. Z obyčejného stánku na vánočních trzích rychle vybudoval stamilionový byznys. Loni jeho Ovečkárna vydělala téměř 277 milionů korun a zařadila se tak mezi třicítku nejrychleji rostoucích byznysů střední Evropy. Ročně prodá desítky tisíc kusů dřeváků, důchodek i ledvinových pásů. Dnes nemá ve svém oboru konkurenci a patří mezi leadery e-commerce. Martin Bernátek v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

V loňském roce ujel na kole deset tisíc kilometrů, zúčastnil se sedmnácti cyklistických závodů, začal přednášet, dodělal dům a jeho e-shop Ovečkárna překročil obrat čtvrt miliardy korun. Za poslední čtyři roky se zvedly tržby o 727 procent. V letošním roce postupně svůj huňatý byznys postupně rozprodal. Prodej (podle jeho slov) proběhl v řádech stovek milionů korun.

 

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Začal jsem se zajímat o kvalitu a krásu klasických hodinek. Podlehl jsem jejich kouzlu, a tak z mé ruky na nějaký čas zmizely chytré hodinky a nahradily je mé oblíbené Rolex, Tudor a Omega.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Neumím vařit. Moc rád chodím do naší zlínské Bistrotéky Valachy. Když jsem v Praze, vždy rád zamířím do Ema Espresso Bar. Jako velkého milovníka pizzy mě baví objevovat restaurace s italskou kuchyní, a to jak u nás, tak i na mých častých cestách.

3

Co vám přináší klid v duši?

Mou velkou vášní je sport. Nejblíže je mi jízda na silničním kole, během které vždycky dokážu maximálně vypnout, odreagovat se, ale současně i přijít na nové byznysové nápady a myšlenky. Nově jsem začal pravidelně hrát s naší zlínskou partou lední hokej. Skutečně mě to nadchlo. Mám rád kolektivní sporty.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Jelikož jsme s manželkou před rokem dokončili dům se zahradou, tak na mě toto léto čekalo zahradničení. Sekání trávy mě docela chytlo, a fakt, že se nám podařilo vypěstovat i nějakou zeleninu, byl příjemnou odměnou.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Musím pochválit odpočinkový seriál Osada, který běžel na České televizi. Líbilo se mi jeho obsazení i humor. Protože mám předplacené HBO, sledoval jsem s napětím povedený seriál The Last of Us. Z filmů mě naposledy zaujal snímek Klan Gucci, protože true story filmy pro mě mají větší hloubku.

Martina můžete sledovat zde