• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Ilustrátorka a designérka Silvie Luběnová ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 15

Páteční pětka / Ilustrátorka a designérka Silvie Luběnová ve víkendovém dotazníku

Spojení ilustrace, porcelánu, tématu recyklace a dopadu průmyslového designu na životní prostředí, ale leckdy i černý humor a originalita – to je tvorba Silvie Luběnové. Díky fascinaci starým či starožitným porcelánem a keramikou denní potřeby, které mnohdy již nesou dekor, dále lásce k historii, oblibě komiksů a umělecké zkratky vytváří vtipně pomalované urny, ale i sady jídelního porcelánu. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

„Vždycky mě bavily symboly, řemeslné techniky, domácí výrobky, divné materiály. A vrstvení. Mísit dokonalé s ručním, kde procento náhody a nečekaného je značné. Sbírám porcelán. Zvláště ten, kde vedle parádního dekoru ještě zbývá místo na další práci. Tři grácie, pugét, koš s ovocem, lov, štika v řece, zasněná komtesa – to vše spouští imaginární dialogy aktérů. Divnokomiks. Mnohdy nepřenosný pro širší publikum,“ zmiňuje designérka Silvie Luběnová vlivy, které daly vzniknout její autorské značce Maestrokatastrof.

Silvie absolvovala studium na pražské UMPRUM v Ateliéru ilustrace pod vedením profesora Jiřího Šalamouna. V průběhu studia stážovala ve Skotsku, Kanadě a Slovinsku. Dlouhodobě spolupracuje na projektech spojených s propagací českého designu u nás i v zahraničí. Mezi její novější projekty patří ilustrovaná kniha Planeta Praha, průvodce nečekaně pestrou přírodou města.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Asi je to spíš řada drobnějších maličkostí. Od parádního japonského štětce, který si konečně pořídím, přes naostření všech nůžek, až po dobrou večeři, kterou přede mně někdo postaví. Ale to není nic objevného – nového. Klasicky mi vždy udělá radost, když si pořídím něco do dílny a k práci. Každá moje cesta do bazarů a antiků za honbou po porcelánu je radost. Kdybych měla být konkrétní, tak teď vede prosvětlovací deska, audioknihy a silnější brýle.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Humus. Uvařím cokoli, ale mám obecně ráda jednoduché, jasné chutě, kdy je rajče rajčetem, vajíčko vajíčkem, maso masem.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Cesta za familií na Moravu. Klišé, já vím. Následně je to velmi náročné, a už se těším zpět, ale dělám to zas a znova a hlavně ráda. Klid mi přináší déšť. Taky knížka, kterou se mi nechce odložit a musím ji dočíst za každou cenu. Což se mi dlouho nestalo. Chvilku jsem alibisticky vinila samotné autory a jejich knihy, že nic dobrýho prostě není. Pak jsem ale musela uznat, že je chyba jinde… Mám ráda ty malé momenty zadostiučinění nebo absolutního souznění. Trvají asi dvě vteřiny a objevují se náhle. Baví mě, že když si sednu na kolo (a nejsem cyklista) je mi okamžitě asi tak osm let a jedu do hudebky. Stane se mi to pokaždé! Nevím, jestli to spadá do kategorie klidu, ale je to taková minijistota, nebo dohoda mezi mým mozkem a vesmírem.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Znovu jsem propadla józe. Nechápu, že jsem toho kdy mohla nechat. Protože v současnosti studuji restaurátorství ve druhém ročníku VOŠ Hellichova, znovu jsem se musela naučit učit, což je fakt vtipný. A znovu se učím plně se soustředit na čtení knih. Také bych chtěla vrátit do hry pozvání kamarádů k nám na večeři nebo libovolné jídlo. To se nějak vytratilo. A taky je to s námi logisticky náročnější.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Miluju filmy. Teď vede jihokorejský thriller Podezřelá, ale zdatně mu konkuruje animovaný seriál Love, Death & Robots.

Silvii můžete sledovat zde