Další článek
1 / 7

Páteční pětka / Galeristka Adéla Šmejkalová ve víkendovém minidotazníku

Zakladatelka a kurátorka virtuální galerie Artistellar na této platformě právě hostí výstavu s názvem Revealing Worlds (do 24. dubna), která představuje i první československé autory Kristínu Bukovčákovou a Filipa Švehlu. Jaké umělecké dílo udělalo Adéle v poslední době radost a který film doporučuje na tento víkend?

Advertisement

Svou kariéru v oboru Adéla Šmejkalová načala stážemi a prací v několika předních londýnských galeriích, jako například PACE Gallery či Alon Zakaim Fine Art. Profesně je spjata zejména s aukčním domem Sotheby’s, kde působila jako manažerka oddělení dražeb. Vloni prestižní zaměstnání opustila a začala v rámci kampaně Saving Emerging Art pomáhat začínajícím umělcům v době pandemie. Už během působení v Sotheby’s však zaregistrovala rychlý přesun uměleckého trhu do digitálního světa. A tak vznikl Artistellar, novátorská galerie zaměřující se na nejmladší generaci umělců, které prezentuje formou virtuálních výstavních konceptů. Artistellar oslovuje pokročilé, ale i začínající sběratele.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Zrovna jsem obdržela zásilku s novou malbou, kterou jsem koupila od britské malířky Amy Beager. Je to jedna z umělkyň, s nimiž v galerii Artistellar spolupracujeme. Její obrazy budou k vidění v naší červnové online výstavě, kterou právě připravujeme. Amy je nesmírně zajímavá tím, jak zobrazuje lidskou formu a jaké používá barevné kombinace. Aplikuje hodně pastelových tónů, její ‘signature’ je zelená. Svou tvorbou odkazuje na klasickou malbu a sochařství. Původně vystudovala módní design a pracovala několik let v módním průmyslu, než se stala malířkou. Proto jsou její obrazy také často inspirovány módními fotografiemi.

Obraz Elixir od Amy Beager (2021, 61 x 61 cm, akryl a olej na plátně) / foto: archiv galerie

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

To bude asi něco z řecké kuchyně. Můj přítel je totiž Řek a umí velmi dobře vařit, tak jsem od něj odkoukala pár řeckých receptů. Mým nejoblíbenějším je takzvané citronové kuře. Zní to jednoduše, ale chutná skvěle.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Umění. Ať už to je návštěva galerie, muzea anebo brouzdání po sítích a objevování nových talentů. Pohled na umělecké dílo mě nejen vizuálně potěší, ale i přiměje přemýšlet o tom, co se umělci odehrávalo v hlavě a co bylo důvodem jeho tvorby. Celý tento proces mě naplňuje a inspiruje. A pokud se k tomu přidá i krásný interiér nějaké galerie, je to úplný balzám na duši.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

V poslední době jsem si začala vyhrazovat více času na čtení. Vždy jsem si ráda četla, když byl čas. Teď jsem vyloženě nahradila večerní koukání na Netlix čtením zajímavé knížky. Navíc si střádám zápisky o své kariéře v umění, které plánuji jednoho dne vydat jako knihu.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Nedávno jsem po dlouhé době koukala na Půlnoc v Paříži. Je to film, který obsahuje naráz několik aspektů, jež mě baví: umění, literaturu, Paříž, ale i fakt, že je od Woody Allena, na jehož filmy ráda koukám o deštivých víkendech.
Více o galerii Artistellar zde, vizuální deník Adély Šmejkalové najdete zde

Obraz malíře Filipa Švehly, jenž je součástí probíhající výstavy Revealing Worlds (bez názvu, 59,5 x 42 cm, olej a pastel na papíru), 8300 Kč / foto: archiv galerie
Dalším dílem z výstavy Revealing Worlds je obraz Kristíny Bukovčákové s názvem Suchý les, 44 000 Kč / foto: archiv galerie