• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Fotografka Radka Leitmeritz ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Fotografka Radka Leitmeritz ve víkendovém dotazníku

Radka Leitmeritz se proslavila svými módními editorialy pro světové edice takových módních magazínů jako Vogue, Elle nebo Harper's Bazaar. V posledních letech si i jako nadšená fanynka tenisové WTA vytvořila obří renomé jako fotografka největších hvězd ženského světového tenisu. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Fotografka Radka Leitmeritz pracovala v Mnichově, Paříži a New Yorku, dnes žije a tvoří v Los Angeles. Právě v Paříži se setkala se životním a profesním partnerem – německým fotografem Rene Hallenem, s nímž vytvořila uměleckou dvojici Rene & Radka. Stala se tak vůbec první českou fotografkou, která publikovala, a dosud publikuje, své práce (pod hlavičkou R+R i samostatně) v mezinárodních edicích časopisů, mezi něž patří T–Magazine, Vogue, Wallpaper, W, Vanity Fair, Variety, Hollywood Reporter, Harper’s Bazaar, L’Officiel, Wall Street Journal, Elle, Numero, In Style či New York Magazine.

Autorka řady reklamních kampaní pro luxusní módní a kosmetické značky, se prosadila i na umělecké scéně. První samostatnou výstavu Moonage Daydream uvedla v Berlíně (2006), následovaly další v Paříži, New Yorku a na mnoha jiných místech po celém světě.

Před deseti lety Rene & Radka přesídlili do Los Angeles, kde mimo jiné vytvořili nespočet portrétních fotografii filmových hvězd, včetně podkladů pro plakáty hollywoodských filmů. Portrét Nicole Kidman (Power of Women) pro časopis Variety jim vynesl prestižní cenu American Press za titulní stranu roku 2013 Společně režírovali několik videoklipů například pro kultovní hudební vydavatelství Italians do it Better a skupiny Chromatics, Glass Candy nebo Desire nebo k soundtracku Johnnyho Jewela pro novou sérii Twin Peaks Davida Lynche.

Od roku 2019 vzniká ve spolupráci s vedením tenisového okruhu WTA a značkou Porsche samostatný projekt Radky Leitmeritz COURT SUPREMES, mapující největší osobnosti historie světového ženského tenisu, jehož součástí je i nedávno vydaná Radčina kniha s názvem ONE:LOVE.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Bude to možná znít poněkud sobestředně, ale největší, opravdu největší radost mám ze své knížky ONE:LOVE, kterou jsem právě vydala s podporou JT Banky a Porsche. Kniha je srdcová a velmi osobní záležitost a je myslím opravdu moc krásná! A abych se nepochválila málo, taky miluji ten merch, který ji doprovází. Žiju v něm. Máme krásné logo od Marka Pistory a dokonce jsem si ho nechala vytetovat na zápěstí.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Když jsem žila v Paříži, vařila jsem velmi často a hostila večeře pro přátele minimálně dvakrát za měsíc. Vařila jsem francouzské a marocké specialty jako Kachnu na medu ci Tagine. Teď v Kalifornii jíme lehká jídla a protože velká část života se odehrává venku, je to spíš grilování nebo jidla ovlivněná mexickou kuchyní. A tak ráda připravuji například tacos na všechny možné způsoby.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Opravdový klid mi dává oceán. Téměř každý víkend v létě se snažím strávit alespoň jeden den na pláži v Malibu, jen tak číst a dýchat ten mořský vzduch. Uklidňujícím dojmem na mě až zázračně funguje pohled na pohoří Malibu v dálce a ten opar z vln při západu slunce. Zní to jako kýč, ale ani po deseti letech v Kalifornii se mi tento pohlednicový výjev neokoukal. A opravdový klid mám také doma, miluji sobotu, kupovat čerstvé květiny, zapálit si svíčku a otevřít dobrou knihu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?
Začala jsem se učit tenis a absolutně tomu propadla. Trénuji téměř každý den, všude s sebou vozím rakety a tuto vášeň a koníčka jsem proměnila i v pracovni projekty. Tenis miluji hrát, ale jsem schopná i sledovat zápasy po celé hodiny a noci. Teď se běží Wimbledon, a to jsou pro mě Vánoce.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Momentálně mě dost baví The Idol na HBO. Hlavní roli v něm hraje přenádherná dcera Johnnyho Deppa Lily Rose a jejího přítele hraje Weeknd. Je to krásně temné a velmi pekně obrazově zpracované. Jako fanoušek tenisu doporučuji Break Point na Netflixu. Druhá část první sezóny se zdá být povedenější a člověk se dozví spoustu věcí ze zákulisí. Sama jsem v něm vidět, jelikož jsem pro svůj projekt cestovala na okruhu posledni dva roky, když se natáčel. A pokud pro někoho tenis není tak zajímavý, tak stejní tvůrci natočili dokument v podobném formátu o Formuli 1, vřele doporučuji.

Radku můžete sledovat zde