• Styl
  • Hodinky & klenoty
  • Páteční pětka / Designér šperků Ondřej Stára ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 28

Páteční pětka / Designér šperků Ondřej Stára ve víkendovém dotazníku

Na počátku jeho profesní kariéry byla touha po vlastním prstenu, ale na trhu nebyla značka, která by dělala dost zajímavé pánské šperky. Dnes je to on, kdo udává trendy a jeho šperky nosí milovníci českého designu, fashionisté a osobnosti české klubové scény. Už zítra v rámci přehlídky designéra Jana Černého představí novou kolekci šperků, kterou on sám označuje za další svůj designový milník. Ondřej Stára v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Po absolutoriu biomedicínského inženýrství studoval na UMPRUM. Už tam vynikal svým nekonvenčním myšlením a smyslem pro neokoukaný design. Tři roky působil ve známém studiu Zorya, pak s bratrem založil značku Mamori. Několikrát byl nominován na cenu Czech Grand Design, je pravidelným účastníkem Designbloku. Nikdy se netajil tím, že první designy dělal doslova na koleni doma, ostatně patřila k nim i první kolekce pro Jana Černého. Koncem roku 2021 otevřel v pražském Podolí prostory kombinující ateliér a showroom.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Kolekce, na které teď pracuji a bude mít premiéru v rámci přehlídky Jana Černého. Myslím, že to bude velký skok oproti předcházejícím spolupracím, které jsme spolu vytvořili. Největší radost mi dělají náušnice, které jsou jemné, subtilní, organické, malé, ale přitom hodně výrazné.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vždycky jsem měl štěstí, že se kolem pohybovali lidi, kteří uměli vařit. Konečně se teď i já sám učím pořádně vařit. Třeba dnes jsem si dělal dušenou zeleninu s fazolemi a sýrem halloumi. Neříkám, že je to to nejlepší a nejzajímavější, ale mně to chutná a těší. Na co jsem skutečně pyšný, je domácí chleba. Z toho mám radost, že jsem ho zvládl.

3

Co vám přináší klid v duši?

Stresuje mě, když nemůžu přijít na zásadní krok nebo postup během tvorby. O to víc mi přináší klid proces výroby, když všechno šlape. Když nemůžu chytnout ten twist, na čem postavit kolekci, aby všechno dávalo smysl. To je moment, kdy se u mě dostavuje největší stres. Když pak pochopím a uchopím, co tou kolekcí chci říct, tak se naprosto uklidním. Je to taková nekonečná sinusoida, kdy je člověk nahoře a dole. Tyhle emoční výkyvy mi pomáhá zvládat sport a sauna.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Poslední dobou často hraji jako DJ. To mě nadchlo. Teď se přesouvám spíš do klubů, kde si můžu hrát, co chci. Během tvorby šperků poslouchám 100 % času hudbu. Je to dobrý background a současně si i u toho přemýšlím, co budu hrát příště, jaký bude celý set, co do něj zakomponuji.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Určitě doporučím seriál Top Boy z prostředí kultury gangu odehrávající se ve východní části současného Londýna. Velký objev je pro mě seriál Atlanta o dvou klucích, kteří chtějí uspět na rapové scéně. Sám teď mám rozkoukaný dokument Beef o vývoji raperských battlů, což mě taky mega baví.

Ondřeje můžete sledovat zde