• Styl
  • Móda
  • Páteční pětka / Designér Ondra Šmída ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 23

Páteční pětka / Designér Ondra Šmída ve víkendovém dotazníku

Odmalička miluje sport, ke kterému jej vedli rodiče a především táta, zapálený cyklista. Jeho druhou vášní se stala móda a zejména její design. Ačkoli má vystudovaný marketing, nikoli žádný odborný fashion obor, naplňuje ho možnost přetvářet své vize do fyzických produktů. Tyto vášně vzájemně propojil v projektu MOOQ. Propagátor cyklisticky a designér Ondra Šmída v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Vše začalo cyklistickým oblečením, ale brzy bylo jasné, že pouze u toho nezůstane. V současné době u MOOQ najdete třeba i outdoorovou kolekci naopaq, plavky nebo streetwear trika. Značka ve svých kolekcích pracuje s kvalitními českými a italskými materiály, velmi často také s látkami vyrobených z recyklovaných plastů a rybářských sítí vylovených z moře. Společnými jmenovateli všech produktů jsou funkčnost, česká výroba, originální střih a kvalita splňující ty největší nároky. Jak Ondra sám říká, „oblečení vyrobené co nejudržitelněji, tak, aby svým majitelům dělalo radost dlouhé roky.“ V roce 2019 se MOOQ umístil na bronzové příčce v mezinárodní soutěži Best in Design a minulý rok otevřel první obchod v pražských Holešovicích. Tento spot zároveň slouží jako komunitní místo pro sportovce. Pořádají se zde pravidelné skupinové vyjížďky, výběhy, ale i různé přednášky.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

V současné době jsou to dokonce dva produkty. Oba se tak trochu nepřekvapivě týkají naší značky. V první řadě je to naše taška mu:ksett, která vzniká upcyklací starších outdoorových bund. Každý kus je unikát. My si díky ní zažili, jaké to je, kdy zákazníci na produkt doslova stojí fronty. Druhým produktem je menstruační cyklistická vložka, kterou odteď budou disponovat všechny naše dámské cyklokalhoty. Věříme, že o boření tabu v oblasti cyklistiky a menstruace ještě uslyšíte.

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Tady bude pravděpodobně potřeba umazat právě to slovo nejzajímavější. I přesto, že mám ke gastronomii poměrně blízko, co se týče mého vaření, vysoká gastronomie to úplně není. Kdybych si však měl vybrat svůj signature dish, bude to určitě frankfurtská polévka. To myslím ve vší vážnosti. Miluju ji a vařím dost pravidelně.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Klid v duši pro mě znamená pohled na kolo ověšené bikepackingovými taškami. Znamení, že v blízké době rozhodně nebudou řešit starosti všedních dní. Tenhle druh cyklistiky je mým nejoblíbenějším. Sbalit svůj život na několik příštích týdnů do pár malých tašek a vyrazit. Do neznáma, vstříc dobrodružství, nejlépe po boku přátel… naposledy jsme takhle vyjeli do Gruzie a musím říct, že má duše z toho žije ještě teď. Pokud byste chtěli zažít tyto pocity alespoň virtuálně, mrkněte na krátký film z náší výpravy. Celý film najdete zde.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Neskromně musím říci, že činností mne napadá hned několik. Nedávno s přáteli vlastnoručně rekonstruovali náš MOOQ showroom, tady rozhodně nebyla nouze učit se novým činnostem. Potřebujete oškrábat stěny? Umíme. Potřebuje zbrousit a zalakovat podlahu? Umíme. Neodtéká vám odpad? Umíme. Naopak činnost, kterou bych si rád osvojil, ale nedaří se, je věnovat se spánku aspoň šest hodin denně.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Copak film, ale jmelí! Spousta z vás už asi chápe, kam mířím. Cimrmany doporučuji vždy, všem a všude. Navíc na oficiálním YouTube kanálu Divadla Járy Cimrmana jsou ke zhlédnutí všechny jejich divadelní hry. Já u nich usínám každý večer.

Ondru můžete sledovat zdetady