• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Designér Boris Klimek ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 21

Páteční pětka / Designér Boris Klimek ve víkendovém dotazníku

„Jsem přesvědčený, že produkt, který dokáže překročit trendy a zároveň povzbudit lidskou fantazii a emoce, si mnohem snadněji najde cestu ke svému uživateli. Pro mě je velmi důležité, abych ve svém návrhu přinesl určitý přesah, příběh, koncept. Abych byl přesvědčený, že tyto návrhy nejsou jen výsledkem násilného tvarování a následování trendů,“ říká Boris Klimek, který dnes patří k nejúspěšnějším mladým „československým“ designérům. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Na dnes již bývalé zlínské Katedře designu absolvoval ateliér Produktového designu a následně ve stejném oboru pokračoval na pražské UMPRUM. Už během studia absolvoval stáž v mnoha předních evropských ateliérech. V současnosti působí slovenský rodák v Praze, kde se věnuje produktovému a interiérovému designu. Svou tvorbou se výrazně prosazuje na domácí i mezinárodní scéně.

Jeho tvorbu definují konceptuální přesahy a nadčasovost. Rád pracuje s fantazií, nadsázkou a možností zveličovat, což odkazuje na jeho oblíbený motiv – vzpomínky na dětství. Přímo se tím ohrazuje proti dnešnímu hektickému životu a připomíná tolik důležitou podstatu pohody a bezpečí domova. Jeho zásadou je, aby design byl nejen funkční, ale především poetický, hravý a schopný podnítit lidskou fantazii a emoce.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Před pár dny skončil milánský design week, takže je asi na místě vypíchnout něco z novinek, které byly představeny a které mi padly do oka. I když jsem letos navštívil Milán jen virtuálně, nejvíc mě překvapil a zarezonoval můj oblíbený britský designér Lee Broom, který představil nové produkty v instalacích s téměř duchovním přesahem.

Také už nějakou dobu netrpělivě vyhlížím, a chci si udělat radost, novým modelem sneakers Balmain z pera footwear génia jménem Safaa Sahina. Jeho nejnovější model s příznačným názvem Unicorn je za mně podobným zjevením ve světě high-fashion tenisek, jako byl pár let zpět chunky model Balenciaga Triple-S od dalšího módního blázna Demny Gvasalii.

Pokud bych měl zmínit nějaký vlastní produkt, který mi udělal radost, tak je to určitě nová kolekce svítidel Upside Down pro firmu Lasvit, kterou jsme představili právě také v Miláně, a která mě baví svou jednoduchostí, samotnou inspirací a napětím. Za radost a stále docela novinku považuji svítidla Dew Drops pro Bommu, které jsou v prodeji od začátku roku, a které si začínají hledat cestu do zajímavých projektů.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Upřímně řečeno, vzhledem k tomu, že moc nevařím a nebaví mně to, tak se nemohu pochválit ničím zajímavým. V jednu dobu jsem to sice zkoušel, a párkrát jsem vyšvihnul poživatelné spaghetti carbonara nebo chilli con carne, ale tím jsem skončil. Naštěstí moje přítelkyně vaří moc dobře, takže mi to nechybí. Každopádně, rádi si vychutnáme mezinárodní kuchyni. Nejčastěji si zajdeme na vietnamské, či thajské jídlo, které oceníme oba dva.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Spíše bych dokázal jmenovat, co mi přináší neklid v duši. Čím jsem starší, tím jsem prý pořád větší „autista“ a mám čím dál víc divných návyků a osobních potřeb, které mě uklidňují, nebo se bez nich skoro neobejdu. To pak stačí, že mi dojde oblíbený džem, nemohu si jít zaběhat, anebo si ráno nedopřeju dlouhou snídani s partnerkou a je se mnou celý den k nevydržení. Jsou to mnohdy maličkosti a denní rituály, které mě udržují v pohodě, a u kterých se dokážu vypnout či odreagovat. Ale kromě nich je to taky moje práce, která mě naplňuje, a při které si často paradoxně odpočinu nejvíc. I když samotný tvůrčí proces je někdy malinko bolestivý a dobrou věc musím často „vysedět“, ale i tak mě to nabíjí a přináší mi to klid v duši.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

V poslední době asi nic zásadního, spíše mám své dlouhodobé činnosti a rituály, bez kterých jsem, jak jsem už zmiňoval, malinko nesvůj. Ať už se jedná o ranní kávu s cigárem, dlouhou snídani a nebo běhání či posilování. Tyto sportovní aktivity jsem si osvojil před pár lety, když mě z dlouhého sezení začaly bolet záda a taky to už přestávala být sranda při pohledu do zrcadla. Baví mne fyzická práce na zahradě u rodičů. Všechno tohle mě nabíjí, pročistí mi to hlavu a potřebuji to ke své duševní i fyzické pohodě.

Designérův byt v Praze na Letné... / foto: archiv

5.
Který nedávno shlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Nestíhám moc sledovat filmové a seriálové novinky, ale co mě v poslední době fakt potěšilo, byla samozřejmě Duna, Joker, a překvapivě i Father Stu v hlavní roli s Markem Wahlbergem. Rád chodím do kina na filmy, u kterých naplno vyzní jejich atmosféra, obraz a zvuk, takže mám v plánu jít zkouknout například nový Top Gun: Maverick. A když se chci jenom vypnout a pustit si něco do pozadí, nevadí mi vidět (nebo spíše slyšet) opakovaně například Interstellar, Arrival, Blade Runner 2049 nebo Fight Club.

Borise můžete sledovat zde