• Styl
  • Móda
  • Paris Fashion Week / Jak módní dům Dior vrací význam pojmu ‚french chic‘
Další článek
1 / 15

Paris Fashion Week / Jak módní dům Dior vrací význam pojmu ‚french chic‘

Emily už není v Paříži, volají tento týden znalci módy. Disneyovská verze francouzského stylu podle seriálu Emily v Paříži na Netflixu, která před pár roky stvořila menší přesoceánskou kulturní válku, byla definitivně rpzprášena módními strážci jako Saint Laurent a Dior. Značkami, které ostatně kdysi pojem „francouzský styl“ ustanovily.

Advertisement

Jak velké francouzské módní domy navrací reputaci mýtickému přízvisku „french chic“? U značky Dior to její kreativní řaditelka Maria Grazia Chiuri učinila tak, že pro kolekci podzim-zima 2023-2024 cestovala časem zpět do poválečných padesátých let. Do doby citující ženské osobnosti Edith Piaf a Juliette Gréco, ale i Catherine Dior, sestru Christiana Diory, která byla nebojácnou odbojářkou a později váženou floristkou.

Maria Grazia Chiuri se do výzkumu historie módního domu a její následné reinterpretace pustila tradičně s vervou. Květinové motivy Christiana Diora získaly zcela nové významy; do popředí se derou odstíny barev jako rubín, smaragd, žlutý topaz, rozličné modré variace – nade všemi však převládá černá a bílá. Tartanem se opájejí kabáty, saka a rovné sukně. Všechno je jako dřív a nic není jako dřív. Veškeré textury protkává speciální kovové vlákno Inox, které dodává svrašťující (současně velmi elegantní) efekt.

Vstup do (staro)nové éry naznačilo i bizarní prostředí přehlídky, která se tento týden odehrála v opulentním Tuilerijském paláci. Ze stropů visely nezvyklé, až mimozemsky působící skulptury, které jsou dílem portugalské umělkyně Joany Vasconcelos.