• Styl
  • Móda
  • Návrhář tenisek Daniel Taylor / Hranice mezi světem luxusu a sportovními oděvy se dávno smazaly
Další článek
1 / 17

Návrhář tenisek Daniel Taylor / Hranice mezi světem luxusu a sportovními oděvy se dávno smazaly

Hlavní sportovní designér značky Puma Daniel Taylor pro Selected vzpomíná, kdy poprvé našel zalíbení ve sneakers, jaké tenisky z minulosti patří k jeho nejoblíbenějším a co jej inspirovalo k návrhu nového futuristického modelu s neméně futuristickým názvem OP-1PWRFrame.

Advertisement

S výrazem ‘futuretro’ přišli Tata Bojs a souslovím ‘retrofutro’ zase písničkář Xavier Baumaxa. Obě slůvka připomínají několik letošních téměř sci-fi počinů německé značky Puma v oblasti tenisek.

Ať už to je model nazvaný Wild Rider, anebo nejnovější OP-1 PWRFrame. Tyto futuristické siluety, jež současně i evokují design sneakers ze sportovní minulosti Pumy, si získávají reputaci „it“ tenisek pro rok 2021. Navrhl je hlavní sportovní designér značky Daniel Taylor.

V rozhovoru pro Selected osmatřicetiletý rodák z anglického Coventry, který veškeré designy připravuje ve svém tokijském studiu, vzpomíná, jak ke sneakers tíhl již v raném dětství. Jako teenagera ho bavila také hudba a – sochařství. „Bylo mi ale jasné, že bych si měl vybrat hmatatelnější kariéru, tak jsem na univerzitě vystudoval automobilový a později produktový design,“ vysvětluje Daniel.

Nové futuristické sneakers OP-1 PWRFrame vznikly v Danielově tokijském studiu / foto: archiv Puma

Už při studiích spolupracoval s řadou sportovních brandů. „To mě profesně nakoplo, protože chvíli jsem i pochyboval, zda jsem si vybral správný obor a říkal si, proč jsem raději nestudoval fashion?“ vzpomíná. „Pak uběhlo celé desetiletí, já mezitím dostal džob v německé centrále. A teď žiju tady v Tokiu, kde pro značku dohlížím nad vývojem všech sportovních siluet.“

Je poznat, že Daniel dělá svou práci s vášní. Ostatně, dodává, že za svou kariéru a možnost nyní pracovat v kreativním prostředí japonské megapole je neskutečně vděčný. Život v Tokiu Daniela hodně inspiruje. „Lze tu lehce vidět, jak prostředí dokáže ovlivnit různé městské subkultury a snadno v nás vyvolává designérské experimentování.“

Z jeho tokijského hubu pochází také futuristická novinka OP-1 PWRFrame, jež má všechny předpoklady stát se ikonickou. Pro její čistý design se Daniel Taylor inspiroval v architektuře. Ten je možná nejvíc patrný na výrazném neonovém prvku na patě, který spojuje prstenec bodů na botě od střední části chodidla až po patu. „Tento komponent tvoří nejenom unikátní vzhled, ale také zlepšuje pohodlí,” vysvětluje Daniel.

Když se ho ptám na jeho nejoblíbenější model tenisek, zůstává samozřejmě věrný značce. „V první polovině nultých let, to jsem pro ně ještě nepracoval, ve značce Puma hodně experimentovali s tvary tenisek. Ve světě sneakers výrazně posouvali hranice. Završením této doby pro mě je kolekce Puma & Mihara (s japonským designérem Miharou Yasuhirem, pozn red), která podle mého názoru naprosto předběhla dobu.“

“Značky budou dál posouvat hranice, co se týká tvarů, designového jazyka a výrobního procesu. Věřím, že experimentování výrobců zákazníky baví a vyžadují ho.”

V minulém desetiletí se rovněž tenisky a sportovní oblečení, zjednodušeně streetstyle, staly nedílnou součástí portfolia prémiových značek. „Ano, žijeme v globalizovaném světě, a to platí i pro nové trendy a inovace v módě a streetwearu,“ vysvětluje Daniel. „Hranice mezi luxusem a sportwearem jsou zcela určitě smazány, a tak je jenom logické, že na celosvětovém úspěchu streetové módy chtějí vydělat i zavedené luxusní módní domy.“

Daniel v budoucnosti očekává, že inovace budou zásadním prodejním argumentem nejen pro mainstreamový, ale i pro luxusní trh. „Značky budou dál posouvat hranice, co se týká tvarů, designového jazyka a výrobního procesu. Věřím, že experimentování výrobců zákazníky baví a vyžadují ho. Protože stylová originalita je pro ně v dnešní době zásadní,“ uzavírá Daniel.