• Styl
  • Design
  • Kolekce s ženskou tváří / Jaká je nová linie bytových doplňků designérského dua Mikolášková&Drobná
Další článek
1 / 12

Kolekce s ženskou tváří / Jaká je nová linie bytových doplňků designérského dua Mikolášková&Drobná

Nová kolekce originálních bytových doplňků designérského dua Mikolášková&Drobná s názvem Thanks Girls! je podle tvůrkyň osobním vzkazem prvním ženám-designérkám a jejich průkopnickému postavení ve světě designu.

Advertisement

V čem je jejich čistě ženská spolupráce výjimečná a v čem spočívá výhoda, když pracují v kreativním duu jako dvě ženy? Tyto a další otázky vedly designérky Kristýnu Mikoláškovou a Terezu Drobnou až k úvaze o postavení žen v designu. Tvůrkyně se rozhodly reagovat kolekcí, která je jejich osobním vzkazem a poděkování prvním průkopnicím designu.

Kolekce originálních bytových doplňků Thanks Girls! je inspirovaná ženami zabývajícími se užitým uměním v první polovině dvacátého století. Jejich původní zaměření na drobné domácí doplňky, sklo nebo textil se pak zrcadlí v samotné kolekci. Tu tvoří tři základní materiály: dřevo, sklo a textil a dohromady tvoří torzo dámského budoáru.

Sada bytových doplňků Thanks Girls! obsahuje paraván, stoličku, sklenice, karafy a povlaky na polštáře. Dřevěný paraván je rozdělen na dvě části kvůli variabilitě rozdělení místnosti. Stejně jako skulpturální část paravanu, i stolička je vyrobena z třešňového dřeva. Karafa a sklenice na vodu jsou vyrobeny z opálového skla s bublinkami. Dva typy pletených povlaků na polštáře s výraznými grafickými motivy vznikly ve spolupráci s grafickým designérem Filipem Kominikem.

Tereza Drobná o motivaci ke vzniku kolekce říká: „Když jsme začaly o kolekci přemýšlet, chtěly jsme zpracovat téma, které nás vyjadřuje a je nám blízké.“ Kristýna Mikolášková dodává: „Thanks Girls! Je proto náš osobní vzkaz a poděkování právě našim předchůdkyním.“
Autorky s kolekcí Thanks Girls! získaly ocenění za nejlepší instalaci na festivalu Czech Design Week 2022.

Více o kolekci a autorkách zde