• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Lukáš Pipek z Czech Design Week ve víkendovém minidotazníku
Další článek
1 / 4

Páteční pětka / Lukáš Pipek z Czech Design Week ve víkendovém minidotazníku

Ředitel festivalu Czech Design Week, který se letos koná od 10. do 12. září, sbírá české sklo, a pokud přiletí do Londýna, tradičně zamíří nejdřív do kavárny v Tate Modern a pozoruje hemžení kolem sebe. V našem pravidelném Q&A Lukáš Pipek odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

„Jedním z hlavních lákadel letošního Czech Design Weeku je samotný prostor interiéru Paláce U Stýblů na Václavském náměstí, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné,“ připomíná Lukáš Pipek. Vyjma unikátních prostor se návštěvníci samozřejmě mohou těšit na novinky v rámci designové tvorby, a to jak od známých značek, tak od nových tváří, studentů a studií. Součástí bude také bohatý doprovodný program s přednáškami, diskuzemi a hudebními vystoupeními.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Pořídil jsem si novou vázu z kolekce Garden Rainbow od Františka Jungvirta. Tvorbu Františka Jungvirta sleduji už delší dobu a líbí se mi jeho postupný vývoj ve své tvorbě, i to, jak dokáže dobře propojovat současný design s tradičními řemesly. Celkově mám rád a sbírám české sklo, zejména od mladých tvůrců, kteří dokáží navazovat na tradiční české školy a přitom sledovat současné světové trendy. Stejně tak dlouhodobě sleduji českou výtvarnou a fotografickou scénu, kde s potěšením vidím podobný vývoj.

František Jungvirt, kolekce Garden - Rainbow Spring, limitovaných 20 ks, 2021, 34,5 x 16 cm, tvarované ručně foukané sklo / foto: Anna Pleslová

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Jídlo má rád asi každý a není to výjimka ani u mě. Osobně dávám přednost mezinárodní kuchyni, ale ani tu českou nevynechám. Asi můj největší kulinářský výkon byl tehdy, když se mi podařilo uvařit tradiční boloňskou omáčku přesně tak, jak se mi ji povedlo ochutnat naposledy během Milan Design Weeku. Sice mi příprava trvala o několik hodin déle a stálo to mnohem víc potu a nervů, ale výsledek stál za to.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Největší klid v duši mi asi přináší, když se mi podaří uvolnit si trochu času a vyrazit na víkend do Londýna nebo Paříže a splynout se zdejším ruchem. Například v Londýně nejdřív zamířím do Tate Modern a vystoupám do nejvyššího patra nově přistavěné pyramidy. Tam si koupím kávu, nasadím sluchátka a pozoruji lidi a výhled na Londýn. Podobně v Paříži směřuji nejčastěji do Centre Pompidou. Taky rád navštěvuji Barcelonu a její rozlehlé bulváry, kde člověk nemá pocit, že se mezi ostatními musí mačkat a tlačit a pro všechny je tu dostatek místa na to, vychutnat si město a vše, co nabízí. Když naopak zůstávám doma, tak si nejvíc odpočinu za bouřky a deštivého počasí, kdy si jen můžu pustit film nebo hudbu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

I když jsem rodilý Pražák, tak jsem měl konečně během koronaviru více času prozkoumat Prahu. Díky tomu jsem objevil bleší trhy U Elektry. Musím říct, že ze začátku to bylo docela dobrodružství, avšak po čase zjistíte, že v jednu chvíli na bleším trhu můžete narazit na různorodé věci se zajímavým příběhem, který prolíná mnoho generací. Kolikrát natrefíte doslova na skryté poklady, nedávno se mi podařilo narazit na vázu od Moseru, unikátní dřevěné hračky ze šedesátých let, či na starožitné ručně foukané skleněné vánoční ozdoby.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Preferuji filmy oproti seriálům, které jsou často hrozně roztahané. Čest výjimkám, jako například seriál Koruna z produkce Netflixu a Černobyl na HBO. Z filmů mám rád ty od Woodyho Allena, Paola Sorrentina či Pedra Almodóvara. Ale nepohrdnu ani akčními filmy, nebo sci-fi. Co se týče filmu k zhlédnutí na víkend, doporučuji klasiku Kmotr od Francise Coppoly.

O letošním Czech Design Weeku více zde