• Design
  • Páteční pětka / Keramička Šárka Ištvánová ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Keramička Šárka Ištvánová ve víkendovém dotazníku

Její nejčastějším a nejpřirozenějším vyjadřovacím médiem je keramika a porcelán. Ráda ale pracuje i se sklem, dřevem a různými kovy. Baví ji hledat paralely mezi designem, uměním, životním prostorem a lidskými příběhy. Šárka Ištvánová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Šárka absolvovala v ateliéru keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a nyní dokončuje magisterský program v ateliéru keramiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zabývá se vytvářením keramických produktů, ale i volných objektů. Pracuje s různorodými materiály, které v ní „vzbuzují sympatie“ – nejčastěji je to porcelán, dřevo, kov, kámen a sklo – ráda s nimi experimentuje. Výrazně na sebe upozornila během během loňské edice festivalu art designu Křehký Mikulov, kde představila kolekci váz Pole, lesy. Ta ji vynesla i nominaci na cenu Objev roku cen Czech Grand Design 2023.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Poslední půlrok rekonstruujeme prvorepublikový byt ve vile v Karlových Varech, ve kterém jsem se narodila. Odmala mě v něm obklopoval nábytek a doplňky neotřelého bruselského stylu a designu československé výroby z druhé poloviny minulého století. Dnes je mou zálibou pátrání po skvostech této doby. Asi před měsícem jsme si v Kutné Hoře vyzvedli ikonický lustr Sputnik ze 70. let z produkce v Kamenickém Šenově. Nemohu se na něj vynadívat. Pořád na něj musím myslet. Nejedná se sice o nový produkt současnosti, na své aktuálnosti však nestrádá, ba naopak.

Už několik měsíců se ve vzpomínkách stále vracím k pohledu na tapiserii s grafickým návrhem Michala Bačáka pro nové nastudování Verdiho opery Nabucco, které uvádí Slovenské národní divadlo v Bratislavě. Vidět Bačákovu titěrnou, detailní práci a zápal pro příběh v podání několikametrové textilie je prostě nezapomenutelné. V mé vlastní volně produktové/objektové tvorbě momentálně zažívám pocity radosti z rozmanitějších, živelných, zároveň klidných, formou nesvázaných tvarů a barev. Výsledek bude k vidění v druhé polovině června na výstavě diplomek UMRPUM.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

S mým denním tempem se dokážu teď v kuchyni plně vydovádět jen v ranních hodinách, kdy čas věnuji přípravě pořádné snídaně a sama sobě. Můžu tak tvrdit, že jsem expert na snídaně sladké i slané. Ve volném čase moc ráda peču. Čím složitější a vypiplanější recept, tím lepší. Miniverze medovníků nebo věnečků jsou tím správným příkladem. Než sama sebou se ale v kuchyňských dovednostech raději pyšním svým tátou. Je to rodilý Slovák, už to mluví samo za sebe. Snad v každém receptu je alespoň trochu slaninky, aby to mělo ten správný šmrnc. Na prvním místě jsou jednoznačně halušky s brynzou, druhé místo patří salátové polévce. Když to lidé slyší, že by se dělala polévka z hlávkového salátu a smetany, nevěří tomu. A nevěří, že by ji někdy ochutnali. Je však neskutečně lahodná. To je tou slaninou! Třetí místo patří segedínskému guláši.

3

Co vám přináší klid v duši?

Klid v duši jsem dlouho hledala, až jsem se jednou rozešla do Santiaga de Compostely. Od té chvíle mi klid v duši dává čas strávený na cestě, v přírodě, spojený s odpoutáním se od zbytečně zrychlené reality. Když nemohu utéct z města, vynahradí mi to plavání v bazénu, hodina aerobiku nebo domácí kutění všeho druhu. Nejraději vymýšlím, co a jak by se v interiéru dalo pozměnit, aby to fungovalo a vypadalo ještě lépe. Jakmile to vymyslím, mám klid. Klid, takový ten opravdový, nenuceně navozený, zažívám v uvolněné společnosti své rodiny a přátel, ve zdraví, bez číhajícího deadlinu za rohem.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Rybaření. Konkrétněji vláčení na řece či potoku. Každé nahození je plné očekávání. Oproti vyčkávajícím technikám se pořád něco děje. Co pár minut nahazujete. Soustředíte se na správný pohyb zápěstím, směr, sledujete, kde se co zavlní a nadskočí. Sem tam se vlasec nečekaně zamotá, občas chytíte větev, vodní travinu a někdy skutečného dravce. Nedávno jsem si osvojila také štípání dřevěných třísek na podpal. Baví mě a mám klid.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Napadají mě teď dva filmy české produkce, které mě upoutaly svou zápletkou, scénografií a především hereckými výkony. Film Úsvit v hlavní roli s Eliškou Křenkovou a film Promlčeno s Karlem Rodenem a Kamilou Bočkovou. Oba snímky jsou dramatické a řeší zajímavá témata nevšedním způsobem. Pro zlepšení nálady mohu doporučit dobrodružný snímek Dívka a moře od Netflixu. Je plný elánu, touhy, chuti do života i dojemných situací. Můj nejoblíbenější film pro takovou tu domácí víkendovou pohodu, který všem doporučuji snad odjakživa, je Jak vytrhnou velrybě stoličku s dětskou hereckou hvězdou Tomášem Holým. Stačí slyšet úvodní melodii a je vše v pořádku.

Novinka uvedená na Křehkém Mikulově 2023 od designérky Šárky Ištvánové v podobě limitované kolekce váz s názvem Pole, lesy.
Novinka uvedená na Křehkém Mikulově 2023 od designérky Šárky Ištvánové v podobě limitované kolekce váz s názvem Pole, lesy.

Šárku můžete sledovat zde