• Styl
  • Design
  • Páteční pětka / Designér Ondřej Lalák ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Designér Ondřej Lalák ve víkendovém dotazníku

Jako designér nábytku rád pracuje se dřevem, ale také s kovem a sklem, mimo to věnuje interiérovému designu a architektuře. Jeho srdečním projektem je aktuálně rekonstrukce starého hostince z osmnáctého století v Českém ráji. Ondřej Lalák v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti a jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Již během studia na UMPRUM svou práci úspěšně prezentoval na monstrakcích jako Milan Design Weeku či Paris Design Week. Říká o sobě, že je technicky založeným pragmatikem a perfekcionalistou, což prý bývá i na škodu.
„V interiérech a architektuře mě baví koexistence starého a nového, respektování a pochopení daného místa. Pokora versus nápaditost,“ říká.

Starší vespu si Ondřej koupil po návratu ze Sicílie. Nyní ji svépomocí opravuje. / foto: Magdalena Vojteková

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nikdy jsem nebyl úplný fanda motorových vozidel. Vlastnit auto v Praze mi přijde zbytečné a trochu lakomé. Minulý rok jsem však na doporučení kamarádů vyzkoušel sdílené skútry a jízda na tomto dopravním prostředku mě uchvátila. V létě, po návratu ze Sicílie, jsem to nevydržel, zhřešil a pořídil si starší Vespu. Radost však skončila, když jsem ji, jak se říká „položil“ na mokrých kostkách. Momentálně se jí snažím svépomocí dát do původního stavu.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Práce v kuchyni mě obecně moc baví a uklidňuje. Jestli umím něco uvařit, je trochu diskutabilní, protože se pokaždé dívám tak na dvacet receptů, než začnu. Lákavá je pro mě Asie, třeba Dim sum knedlíčky. Přítelkyně si však myslí, že nejlépe umím kuře na paprice. Od tchyně jsem nedávno dostal flambovací pistoli a tak nyní flambuji a flambuji. Flambuji i to, co je zdánlivě neoflambovatelné.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Rád bych řekl, že příroda a výlety, ale když delší dobu nic nedělám, začne mě to stresovat. Největší klid v duši mi asi popravdě přináší manuální práce, ten pocit, kdy člověk vidí hmatatelný výsledek. Jsem takový prototyp českého kutila. Ze všeho nejraději pracuji se dřevem.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Už dlouho jsem toužil začít s boxem, avšak nikdy jsem se neodhodlal trénink navštívit. Strach pramenil hlavně z mých předsudků o lidech, kteří box provozují. Zpětně musím uznat, že jsem se mýlil a má skeptická představa byla zbytečná. Box jsem si ještě úplně neosvojil, ale je to pro mě zcela jiný svět, kde se dokážu odreagovat a chvilku zapomenout na všechny povinnosti. Z profesního okruhu jsem měl možnost díky Janu Plecháčovi nakouknout zase o něco více pod pokličku práce se sklem. I když jsem v rámci studia na UMPRUM měl možnost absolvovat stáž v ateliéru Ronyho Plesla, nikdy jsem nebyl na huti, protože jsem se věnoval tou dobou tavenici. Očarování tímto materiálem je pro mě momentálně obrovské.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Obecně si libuji v sychravé surové tvorbě skandinávských zemí. Mám rád například film Chlast a nebo Hon od Thomase Vinterberga. Doporučil bych však nový dánský krimiseriál Kaštánek, který je ideální to tohoto podzimního počasí. Seriál má pouze šest dílů, takže na víkend ideální.

Více o Ondřejovi zde