• Styl
  • Móda
  • Cestou na přehlídkové molo / Kolekci značky Dior inspiroval beatnický román Na cestě
Další článek
1 / 15

Cestou na přehlídkové molo / Kolekci značky Dior inspiroval beatnický román Na cestě

Literární kánon Na cestě autora Jacka Kerouaca, čelního představitele spisovatelské Beat Generation, se nyní dostal do centra pozornosti módního vesmíru. A to jako inspirace pro pánskou kolekci luxusní značky Dior, která byla nedávno představena na velkolepé londýnské show.

Advertisement

Kerouacův román Na cestě se stal biblí celé generace mladých čtenářů po celém světě. Na pozadí literární generace Beat Generation vznikli „beatnici“ – jejich studentští následovníci, kteří se vyznačovali tím, že stejně jako literární hrdinové poslouchali moderní jazz, v kavárnách debatovali o smyslu existence, nosili džíny kostkované košile a pánové černé kostěné brýle a bradky. Kniha prodala i miliony levisek a automatů na kafe, jak s nezbytnou dávkou ironie glosoval Kerouacův přítel, rovněž überliterát William Burroughs.

Kreativní ředitel pánské módy v Dior Kim Jones patří ke známým fanouškům beatnické literatury. Kupříkladu drží raritní vydání románu Na cestě, které Kerouac věnoval své matce. Jonesova sbírka rovněž čítá Burroughsova díla s podpisy, či původní kreditní kartu „krále pražského Majálesu“, beatnického básníka Allena Ginsberga.

Na přehlídce ožily kostěné brýle a kostkované košile, trucker a baseballové bundy a také fůra denimu.„Americký sportswear je pro mě základem moderního pánského šatníku,“ nechal se na premiéře slyšet Jones.

Kerouac byl současníkem Christiana Diora, umělci se ale nikdy nepotkali. „Existuje synergie mezi dvěma různými způsoby přístupu k tomu, jak změnit svět,“ míní však Jones, který celou kolekci pečlivě konzultoval i s Kerouacovým synovcem a vykonavatelem jeho pozůstalosti. Dodejme, že jistě není náhodou, že výročí stého výročí narození Jacka Kerouaca vychází právě napřesrok.