• Radosti
  • Cestování
  • Proč se tam přestěhovat / Malta, ostrov, kde se vám chce žít i v pondělí ráno
Další článek
1 / 20

Proč se tam přestěhovat / Malta, ostrov, kde se vám chce žít i v pondělí ráno

Tři stovky slunečních dní v roce, půměrná roční teplota kolem třiadvaceti stupňů Celsia a všudypřítomná angličtina, to jsou benefity země na pomezí kultur, kde se mísí silná křesťanská tradice s arabskými kořeny a bezstarostným středomořským stylem. Proč si vzít příklad z britských rentiérů o digitálních nomádů a začít pokukovat po letním bytě na „ostrově expatů“?

Advertisement

Proč žít na Maltě? Malta je k cizincům velmi přívětivá. A to nemluvíme jen o pohostinnosti místních, zvyklých na každoroční „zimní nájezdy“ britských rentiérů i digitálních nomádů. Expatům tu nahrávají i zákony: Na Maltě se třeba neplatí daň z nemovitosti a daň z převodu je výrazně nižší v lokalitách, které vláda chce „zalidnit“ a oživit. Komerční prázdninový pronájem podléhá patnáctiprocentní plošné dani bez nutnosti podávání daňového přiznání. Chcete další důvody k přesídlení? A proč se nezeptat někoho, kdo už to udělal…
„Téměř vůbec tady neslyšíte o kriminalitě. Lidi jsou tu šťastní, země neskutečně prosperuje – možná i proto, že Malta je rájem nejen přírodním, ale i daňovým,“ říká Agata Janicka, která vyměnila rodné Polsko za Maltu před dvěma lety. Jinými slovy: Jeďte sem, pokud chcete založit firmu, pokud chcete zažít koupání na nejkrásnějších plážích Evropy, i pokud už máte dost povětrnostních i lidských rozmarů tam doma. Jak říká Agata: „Skoro každý den tu svítí slunce – to se vám pak chce žít i v pondělí ráno!“

Co nás tam láká? Malta nabízí neobyčejné spojení kultur. Vzdáleným potomkům fénických a arabských kmenů, Římanů a Normanů, kteří tvoří dnešní obyvatelstvo ostrovní republiky, charakterizuje silná víra v křesťanské hodnoty, zakořeněná staletou vládou Johanitů neboli Maltézských rytířů, okořeněná špetkou břitkého humoru jako pozůstatku britské koloniální nadvlády. Ale všeho s mírou a hlavně s klidem – tady jsme přece jen ve Středomoří. Že lidé na Maltě umějí žít, je znát hned po příjezdu do hlavního města Valletty.

Kde se tam bavit? Pokud historické památky vnímáte spíše jako stylové kulisy, ale hlavní je pro vás život, který se v nich odehrává, můžete do jednoho z místních barů zapadnout ještě před prohlídkou města. Najdete tu klasické kavárny jako Café Cordina nebo Grech, bary a puby anglického typu jako The Pub nebo kultovní Bridge Bar, ale samozřejmě i „hipsteřinu“, reprezentovanou třeba bistrem 67 Kapitali nebo pražírnou Lot 61 Coffee Roasters – ano, i sem už dorazila „výběrovka“. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že i člověk zhýčkaný chutěmi evropských velkoměst do zdejšího životního stylu naskočí velmi rychle.

Kde si nemovitost pořídit? Po pár dnech strávených ve Vallettě se přestanete ptát, jestli nebo proč se sem odstěhovat, ale kdy a kam. Není třeba lobbovat jen za Valettu, ale když žijete na ostrově, který z východu na západ měří jen 27 kilometrů, proč nebydlet rovnou v hlavním městě. A pak ta architektura: Pískovcové činžáky, osázené do jednoho bez výjimky pitoreskními krytými balkony v arabském stylu, které nikde jinde na světě nenajdete. Ve skutečnosti jde o nadmíru praktický prvek, který vám umožní slunit se i ve větrném období zimy a jara. Není divu, že se staletou praxí inspiruje i současný architektonický boom.
Na Maltě – navzdory její rozloze – se toho nebojí: Státem zvýhodněné developerské projekty lákají zahraniční soukromníky i investory a pečlivě vybrané projekty jdou naproti progresivním nápadům. Jeden příklad za všechny: Valletta City Gate, velkorysá reorganizace hlavního vstupu do města podle návrhu Renza Piana. Pískovcové monolitické budovy skrývají operu i parlament a tvoří moderní rámec pro historické ruiny. Co dál? Třeba tepající terminál výletních lodí nebo Barakka Lift, veřejný výtah, který mě nejednou zachránil před šílenstvím, způsobeným obcházením vyprahlých městských hradeb.

Jedna z jedenácti „anglických“ telefonních budek ve Valettě, oblíbených selfie spotech / foto: Karolína Hornová

Jak na to? Úplně na začátku doporučuji najít si profesionála, ideálně právníka se specializací na nemovitosti, který vám ušetří spoustu starostí s některými místními specifiky, jakými je třeba archaické emfyteutické právo. Většina nemovitostních transakcí na Maltě začíná pro cizince ze země EU obstaráním tzv. Acquisition of Immovable Property Permit, povolení ke koupi, které získáte na základě předložení smlouvy nebo předkupní dohody, vyplnění dotazníku a zaplacení poplatku. Tímto způsobem lze koupit jen jednu nemovitost pouze pro účely vlastní rekreace. Nezní to úplně jako příslib výhodné akvizice, ale…
V tzv. Special Designated Areas vznikají developerské projekty za účelem revitalizace lokality nebo zkvalitnění vybavenosti obce. Koupí nemovitosti v takové lokalitě jednak nebudete potřebovat povolení, jednak si zde můžete koupit i více jednotek, které můžete dále pronajímat nebo využívat ke komerčním účelům. Jako bonus získáte hned na začátku spoustu sousedů „z jedné lodi“, protože o tento typ domů a bytů je zájem především mezi „expaty“ a mladými místními. A co je nejlepší? Nejde o žádné sociální bydlení na území nikoho: V tomto rámci leží třeba i bytový dům Mercury House, součást ikonického komplexu od Zahy Hadid.

Školy: Pokud uvažujete o přesunu na Maltu s rodinou, najít tu správnou školu pro vaše dítě nebude problém a tamější vzdělávací systém je vzhledem k tomu, že jde o bývalou britskou kolonii, hodně podobný tomu ve Spojeném království. Pro více informací se podívejte například zde

Je tam dobré spojení? Během sezony od konce března do konce října spojení obden zajišťuje Air Malta, mimo sezonu přibližně každé tři dny Swiss nebo Lufthansa s mezipřistánínm v Curychu, resp. Frankfurtu. Celoročně létá každý den Air Malta z Vídně. V aktuální situaci je pro cestování z ČR na Maltu nutný PCR na Covid-19 ne starší než 72 hodin a vyplnění dvou formulářů, více informací zde