Další článek

Proč se tam přestěhovat / Klidné a půvabné Horní Štýrsko

  • Délka čtení 2 min.

Trvalo to skoro sto let, ale dnes Rakousko známe skoro stejně tak dobře jako za časů císaře pána. Nejen v zimě jsme si oblíbili zemi na jih od nás. I po zbytek roku slyšíte češtinu ve vídeňských galeriích, na tyrolských pastvinách a u korutanských jezer. Není úplně lehké najít region, kam by se jezdit mělo, ale nejezdí. Jeden takový region je Horní Štýrsko, konkrétně údolí řeky Mürz. Je tak půvabné, klidné a lákavé, že byste si tam měli raději hned koupit chalupu. Nebo vilu.

Advertisement

Horní Štýrsko je geniálním místem hned z několika důvodů. Údolí Mürz je částí turisticky málo známého regionu horního Štýrska, neboli Hochsteiermark. Provozovatelé lanovek a zástupci turistické centrály si sice stěžují, že je tam málo lůžek pro hosty, ale pro nás je tohle právě výhodou. Nehrozí, že byste na turistických trasách potkávali každou minutu sto lidí a v restauracích slyšíte skoro jen místní dialekt. A už vůbec nehrozí, že v údolí uvíznete v dopravní zácpě.

Kde to je? Údolí se nachází na západ od Mürzzuschlagu, okolo říčky Mürz, která teče skrz městečka jako Neuberg nebo Mürzsteg. Jinak je údolí místem ticha, ve kterém jsou odbočky na turistické a cyklistické stezky. V severní části se na vás dívá hora Rax, na níž můžete trávit klidně několik dní pěšky s možností přespávat v sofistikovaných chatách. S chatkami, jak je známe u nás, to nemá nic společného – jak ukazuje třeba Karl-Ludwig-Haus, kde si můžete dát místní speciality ze špičkových surovin (např. hovězí salát s dýňovým olejem). K tomu si zalistujete v asi desetistránkovém vinném listu.

Co tam dělat? Pěších tůr v regionu najdete miliardu, takže pokud v Hochsteiermarku budete trávit svá léta, tak si rozhodně kupte dobrou obuv. Ani v zimě se nebudete nudit, na každém konci údolí se nachází kvalitní střediska. Na jedné Mariazell, na druhém Stuhleck.
Hlavním důvodem, proč si oblíbíte tento region, je ale právě v tom, že je nenásilně půvabný. Lidé se tam znají, je to přehledné údolí s krásnou, vlídnou krajinou. Žádné třitisícovky, díky kterým v údolí vidíte slunce hodinu denně. Ale nejsou to ani kopečky jako v Krkonoších, kde se nemusíte při výletu snažit. Jako v každém rakouském regionu, i zde milují místní, kvalitní suroviny a mají vztah ke své zemi.
To všechno jsou důvody, proč ve městečku Mürzsteg má své letní sídlo nikdo jiný než rakouský prezident.

Má to I záporné body? Mürztal, tedy údolí řeky Mürz, není rozhodně party centrem. Čeká na to, až jej lidi objeví. To znamená, že je to do jisté míry ještě typický rakouský, nefalšovaný venkov. Hospody tam jsou, ale ne na každém rohu. Nakupovat se jezdí do pár obchodů. Flat White tam patrně dostanete jen na dvou nebo třech místech, Yerba Mate možná na jednom. Ale je to vlastně vůbec záporný bod?

Jaké je tam spojení? Výborné. Autem je to hodinu a půl od Vídně, na půl cesty mezi rakouskou metropolí a Grazem. Vlakem je to na hlavní trase z Prahy na jih a v největším městě regionu Mürzzuschlag dokonce staví mezinárodní vlaky z Čech.

V jaké části si nemovitost pořídit? V okolí vesnic Frein / Kaltenbach, anebo přímo v Mürzstegu. Jako základnu pro výlety na horu Rax je pak ideální region nad vesnicí Kapellen.