Další článek
1 / 6

Páteční pětka / Šéfkuchař František Skopec ve víkendovém dotazníku

Na sklonku komunismu byl Café Savoy jedním z mála podniků, kde šlo v Praze veřejně sledovat hudební televizi MTV. V devadesátých letech zde natáčel Karel Gott klip k písni Když muž se ženou snídá. Dnes zde snídá nejedna celebrita, na ovocné knedlíky sem nadšeně chodí modelky a bez rezervace se vyhlášených hranolek s lanýžem nedočkáte. Právě šéfkuchař František Skopec je tím, kdo stojí za touto proměnou. Bez větší praxe začínal v restauraci u Emanuela Ridiho, dnes řídí kuchyni ikonického Savoye na pražském Újezdě. V našem pravidelném Q&A „český Ryan Gosling“ odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Pro mě jako amatérského hudebníka, ale o to většího hudebního nadšence jsou to sluchátka značky Nothing. V poměru cena/výkon absolutně neskutečný produkt. Miluju hudbu a potrpím si na super zvuk a tyhle sluchátka zní naprosto skvěle. Fakt, že zvuk do nich ladili lidi z Teenage Engineering, je už samo o sobě zárukou výjimečnosti.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Mně osobně připadají absolutně všechna jídla zajímavá, bez ohledu na to, jestli je umím, nebo ne. Od těch naprosto nejobyčejnějších, jako je chleba s máslem, až po ty úplně nejkomplikovanější. Za vším, co se v profesionální kuchyni děje, je ohromné know-how a dalo by se to dlouze studovat. Rozhodně nejzajímavější věci, se kterými teď vaříme, jsou různé fermenty a produkty od Erika Cehlára z Esky. Udělal pro nás například omáčku z ústřic, která je vážně skvělá.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Dostatek spánku a především moje žena. Také lidé v našem týmu Café Savoy a vědomí, že díky nim mohu odjet na dovolenou a nemít strach, že se něco pokazí.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Začal jsem hrát tenis. Nevím, jestli si to někdy přímo osvojím, ale můj trenér má se mnou hodně trpělivosti a soucitu. Každopádně, pokud mi to práce jen trochu dovolí, tak se snažím chodit si zahrát každý pátek. Je to fakt zábava.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Poslední film, který ve mně zanechal opravdu velký dojem, je snímek Poslední Rodina o polském malíři Zdislawu Beksińském a jeho rodině a o složité době, ve které žil. Beksiński byl velký umělec, jeden z mých vůbec nejoblíbenějších a tenhle film je krásně a citlivě natočený. Určitě to není film pro každého.

Více o Františkovi zde a o Café Savoy tady