Další článek
1 / 21

Nový Zéland / Jak si pořádně užít aucklandskou kavárnu

Zatímco u nás je konečně jaro, na Novém Zélandu nyní začíná podzim. „Ráno je světlo později a večer už máme pěknou zimu,“ říká marketingová specialistka Markéta Mikšíková, která se do Aucklandu přestěhovala před dvěma roky. Pro Selected vybrala svá oblíbená místa v největším městě novozélandských ostrovů.

Advertisement

„V podstatě nepoznáš, že se něco děje, lidi sedí na zahrádkách, sportují, grilují,“ popisuje marketingová specialistka Markéta Mikšíková probíhající pandemii na Novém Zélandu. Markéta, která předtím v Praze pracovala pro fashion skupinu Vermont, se do Aucklandu přestěhovala před dvěma roky. „Moje představa o téhle zemi se odvíjela hlavně podle Tolkienova Pána prstenů. Očekávala jsem Hobitín, průzračná jezera a idylickou krajinu. O lidech a kultuře jsem měla jen velmi mlhavou představu.“ Nový Zéland ji svými přírodními krásami rozhodně nezklamal. „Na své si tu ale přijdou i milovníci kaváren a kultury. Na Zélandu opravdu najdete ten správný balanc mezi výlety do divoké a nádherně prázdné a nezničené přírody, a městským životem, pokud o něj tedy stojíte.“  

Moje představa o Novém Zélandu se odvíjela hlavně podle Pána prstenů, říká Markéta Mikšíková / foto: archiv

Novozélandská angličtina obsahuje spoustu svébytných slangových slov. Mezi nimi je značně oblíbený výraz JAFA. Ve spisovné angličtině vůbec neexistuje. V té novozélandské má ale hned dva významy. První je hovorový název pro malou sušenku s pomerančovou příchutí. „Ten druhý je zkratkou pro obyvatele největšího města Nového Zélandu Aucklandu – Just Another Fucking Aucklander. Tedy i pro mě,“ směje se Markéta. 

„Nenechte se ale zmást. Obyvatelé Aucklandu jsou mimořádně milí a město samotné je velmi sympatické. Obyvatel má stejně jako Praha, ale působí, i navzdory mrakodrapům a slavné televizní věži Sky Tower, spíš příjemně ospalým dojmem,“ dodává. 
Auckland nabízí na Novém Zélandu nejvíce možností z oblasti společenského života a kultury. Tady je Markétin výběr top míst v Aucklandu a okolí.

BEDFORD SODA & LIQUOR
Pohodový odpolední podnik v newyorském stylu najdete v jedné z nejvíc cool čtvrtí Aucklandu zvané Ponsonby. Hlavní třída je plná stylových designových obchodů, knihkupectví, kaváren, barů, ale i jógových studií. Adresu má přímo v centru dění, tedy budově Ponsonby Central, což je vlastně tržiště se stylovými restauracemi, pekárnou a obchody s uměním.

VÍNA Z CLOUDY BAY
Výhled z terasy jednoho z mnoha přístavních aucklandských barů jen tak něco nepřebije. Obvzlášť se sklenkou nejznámější a nejlepší novozélandské vinné odrůdy Sauvignon Blanc z oblasti Marlborough. Opravdovou perlou mezi novozélandskými sauvignony je etiketa Cloudy Bay. Vyznačuje se intenzivní a pestrou ovocnou vůní (grapefruit, citroník ježatý, angrešt) a nejinak je tomu u nynějšího ročníku 2020.

Cloudy Bay je špičkou mezi nevozélandskými sauvignony / foto: archiv značky

SILO 6
Neexistuje podobné místo na Novém Zélandu, jakým je Silo 6. Tenhle umělecký prostor najdete u vody v aucklandském přístavu. Jak název napovídá, opravdu je to bývalé silo určené pro uchovávání materiálu pro dnes už nefunkční železniční systém. V současnosti slouží především výstavám, uměleckým performancím, ale i fashion přehlídkám. 
Na industrialním „náměstí“ se odehrává řada akcí i pro širší veřejnost, jako například proslulé vánoční trhy. Protože na Novém Zélandu tou dobou panuje parné léto, na rozdíl od svařáku si tu dáte zmrzlinu a osvěžující koktejly. 

Velmi oblíbené je tu letní kino. Nacházíme se pod ozónovou dírou, slunce je tu tedy opravdu ostré, když ale zajde, můžou i v létě teploty opravdu nebezpečně klesnout. Žádné tropické noci, na které jsme zvyklí z domova. Na diváky kina se pak naskýtá docela legrační pohled. Vidíte jednotlivé ostrůvky dek a spacáků, ze kterých vykukují hlavy v čepicích. Na Zélandu taky opravdu brzy pochopíte užitečnost místního fashion trendu – oblíbené kombinace žabek a zimní bundy. 

HĀNGI
V Silo 6 si můžete dopřát maorskou specialitu zvanou Hāngi. Pripravuje se tak, že do vyhloubené jámy se položí rozžhavené lávové kameny a na ně ve speciálním, dříve látkovém a dnes spíše kovovém „koši“ naskládají suroviny, které pak zakryjí několika vrstvami listů nebo rohoží namočených ve vodě a zahrabají nebo pokryjí zeminou. Tímto způsobem se nejčastěji připravuje maso. Já si dávám typické novozélandské jehněčí, společně se sladkými bramborami a dýní.

Maorská specialita Hāngi (jehněčí, batáty, dýně) / foto: archiv

MELANIE ROGER GALLERY
Karangahape Road, neboli K’ Road platí za jednu z nejvíc trendy aucklandských ulic. Je to třaskavý mix drahých hipsterských podniků a stánků s kebabem. Narazíte tu na bezdomovce, transvestity i vystajlované mladíky s knírkem brázdící ulici na svých vystajlovaných kolech. Vyznění ulice je cool a fashionable a najdete tu i malou, bíle vymalovanou galerii Melanie Roger Gallery pojmenovanou podle své majitelky, jež zastupuje přední současné novozélandské umělce.

Gavin Hurley - Standing with Mr. Chaffey 2020 (olejomalba) / foto: Melanie Roger Gallery

AUCKLAND ART GALLERY TOI O TAMAKI
V největší městské (a novozélandské) galerii objevíte velké množství současných umělců a sbírky zahrnující i maorské umění. Patří k nim také portréty Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, který se řadí mezi nejvýznamnější novozélandské malíře (a je po něm dokonce pojmenováno šampaňské). Budova z devatenáctého století prošla nedávno rekonstrukcí, která citlivě skloubila historickou památku s moderní architekturou.