• Radosti
  • Zdraví
  • Nové Lázně / Místo, kde se brand Marienbad stal znovu premium
Další článek
1 / 10

Nové Lázně / Místo, kde se brand Marienbad stal znovu premium

Pod názvem Nové Lázně se skrývá luxusní pětihvězdičkový palác v Mariánských Lázních propojený systémem chodeb se čtyřmi dalšími hotely v jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě. Na pokojích jako z Hercule Poirota najdete dlaždičky z velkolepých časů belle époque a své tělo omladíte v Římských lázních, kde by pro změnu parta z Netflixu z fleku mohla točit seriál o Caesarovi, píše Jan Müller.

Advertisement

Nové Lázně si uchovaly velkolepost z dob, kdy brand Marienbad znamenal absolutní premium. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se tu potkávali císaři a králové. Prestiž lázní, kam jezdil pravidelně i anglický král Edvard VII., vládce nejmocnější říše té doby, si představte jako kombinaci Monaka a Dubaje.

A přitom ceny za ubytování pro pár či rodinu tu dnes nejsou nedostupné. Tím, že ušetříte za cestu (z Prahy dvě hodiny autem) vás víkend nebo týden pobytu vyjde na úrovni středně kvalitní dovolené u moře – ovšem se zážitkem o level jinde.

Můžete si pronajmout královskou kabinu s vanou, v níž svá královská chodidla cachtal i zmiňovaný anglický panovník. Je fakt rozdíl přijít do lázní, které konejší tělo a mysl už sto padesát let, nebo přijet do hotelu sice luxusního, ale který si na belle époque jen hraje.

Když tak procházíte v županu vyhřívanou chodbou, která propojuje hotely a za okny sněží, můžete popíjet z rozličných pramenů, které po cestě najdete, meditovat nad starými fotografiemi evropských metropolí a poslouchat Strausse u ozvučených vitrín, které připomínají slávu Mariánek. A není to pouhá nostalgie, protože hotel dnes vzorně plní stejnou funkci jako kdysi.

V Nových Lázních načerpáte novou chuť do života i proto, že můžete vidět dnešní zjančenou dobu z příjemného odstupu. Stačí se uvelebit v polstrovaných lenoškách, zabořit se do hlubokých křesel na svém pokoji či v lobby zákoutích, nebo si zajít do Eduardovy čítárny. Tenhle hotel přežil konec monarchie, dvě světové války, komunisty a přežije i covid a facebook. S elegancí gentlemana, kterého hned tak něco nerozhází.

Je zvláštní, že Nové Lázně (v komplexu jsou ještě Centrální Lázně, hotel Hvězda a Imperial) nejsou mezi Čechy známější. Proč vlastně Mariánské Lázně nejsou klenotem našeho společenského života? Při vší úctě ke Karlovým Varům – Mariánky, to je vyšší liga. Nechali jsme tohle místo zahraničním turistům, a to je trošku plýtvání krásou. Mám ale pocit, že covid to mění. Hotely se začínají více orientovat na českou klientelu, nespoléhají už tolik na zahraniční agentury.

Pobyt v Nových Lázních je nejen ozdravný (jsou tu samozřejmě lékařské služby, masáže, lékařská diagnostika atd.), ale též poučný pro malé i velké. Tady se o historii nevypráví, tady se cítí.
Můžeme si spolu s dětmi klást otázku, jak se vlastně žilo lidem, kteří tu před námi popíjeli prameny někdy v roce 1900? Netušili, že se na ně valí hrozivé války, že císařství zbývá už jen pár let života, že budeme mít vlastní republiku, kterou nám pořád bude chtít někdo vzít.

Ne, že by naši předci žili v poklidu. Sice si mohli užít valčík bez toho, aby o tom museli podat hlášení na instagramu, ale jejich doba se taky zmítala změnami. Vlaky přivezly neslýchanou modernizaci, továrny začoudily nebe, žárovky rozsvítily pokoje, noviny básnily o dobývání Severního pólu, vždyť vzpomeňme na Cimrmana.

Ovšem, uměli by si lidé tenkrát představit cestu na Měsíc, Michaela Jacksona a mobily? A uměli by si představit, že přestože se celý svět brutálně změní, Mariánky zůstanou v podstatě stále stejné?
Dnes slýcháme, že lidé volí „bezpečnou dovolenou“. Mariánské Lázně jsou z tohoto pohledu ideální. Ne proto, že odpadá starost s cestováním a že tam nepotkáte teroristy. Ale proto, že ve zdejších hotelích můžeme jako v kouzelné kapse zažít magii dávných dní – ten pocit, že někde je svět ještě v pořádku.