Další článek
1 / 18

Letní gastrovýlet / V moravském vinařství, kde inspirace má mnoho podob

Na jihu Moravy, na dohled Národnímu parku Podyjí, vzniklo místo, které má ambici nabídnout víc než jen dobré víno. Vinařství Thaya propojuje architekturu, gastronomii, udržitelnost i respekt k příběhům místní krajiny. A dělá to přesvědčivě.

Advertisement

Když Vít Trávníček, prokurista vinařství Thaya, popisuje proměnu chátrajícího družstevního areálu na moderní vinařské centrum, hovoří o propojení. „Chtěli jsme sjednotit výrobu, zázemí, kanceláře a zároveň nabídnout ubytování těm, kdo přijíždějí na degustace. Spojit vše do jednoho celku.“

Výsledkem je koncept, který s citem pro místo a kontext navrhlo studio Jakub Cígler Architekti. Dominantou areálu je bývalá sýpka, přetvořená v centrální restauraci. Inspiraci architekti čerpali přímo z regionu – od členění vesnic přes francké zemědělské dvory až po samotnou řeku Dyji, jejíž německý název Thaya vinařství převzalo. „Vlnitá střecha z bobrovek má připomínat jak vlny na řece, tak kopce Národního parku Podyjí,“ vysvětluje Trávníček. Apartmány připomínají sklepy, částečně zapuštěné do umělého návrší a osázené místní flórou.
Použité materiály jako dřevo, kámen, hlína nepůsobí jako snaha o rustikální pózu – ba právě naopak. Dubové dřevo, typické pro sudy na víno, přináší vínu i interiéru stejnou autenticitu kraje, ze kterého vzešel.

Když si v létě objednáte tapas a sklenku Pinot Blancu na střešní terase restaurace, budete si připadat jako na dovolené někde mezi Wachau a Toskánskem. S tím rozdílem, že tady jste v Podyjí, obklopeni přírodou, která se pomyslně vplétá nejen do architektury a vína, ale i do kuchyně.
„Menu se mění podle sezony. Na jaře zařazujeme chřest, na podzim zvěřinu. Ryby máme z Rybářství Kolář, maso z místních farem. Snažíme se, aby vše bylo co nejvíc lokální a čerstvé,“ říká Trávníček. V čele kuchyně stojí šéfkuchař původem z Kyjeva, který na Ukrajině vedl několik restaurací – a do pokrmů Thaya přináší osobitý, ale zároveň přirozeně zapuštěný rukopis.
Gastronomický program doplňují letní večery „Wine & Tapas“ s živou hudbou, které dávají jiný rozměr jak vínu, tak celému prostoru.

Filozofie vinařství Thaya je jasná: šetrnost a autenticita. „Nepoužíváme pesticidy. A i to, co je povolené, se snažíme používat co nejméně. Všechno, co se dostane do půdy, do kořenů a hroznu, se nakonec odrazí v chuti vína,“ říká Trávníček. A právě chuť tu má prostor – jak v klasických odrůdách jako Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo Pinot Noir, tak v těch, které byste možná nečekali. „Mám rád i téměř zapomenuté odrůdy jako Sylvánské zelené nebo Neuburské. Ty se dřív kvůli nízké výnosnosti vyklučily, ale podle mě mají velký potenciál.“
Víno tu ale není jen pro znalce. Kolekce „Pozdravy z Podyjí“ nese místo názvů zvířata – a každé je symbolem chráněného druhu z NP Podyjí. „Někteří hosté si nepamatují odrůdu, ale ví, že chtějí ‚to s čápem‘. Čáp černý je mimochodem i ve znaku Podyjí,“ usmívá se Trávníček.

Na otázku, jak se ke své roli dostal, odpovídá s nadhledem. „Táta je majitel vinařství, ale jeho hlavní podnikání je v zemědělských strojích. K vínu jsme se dostali tak trochu bokem – ale dnes je to hlavní směr.“
Vinařství Thaya je dnes jedním z nejzajímavějších vinařských projektů u nás. Ne kvůli okázalosti nebo marketingu, ale proto, že víno, jídlo i prostor vyprávějí jeden a ten samý příběh. Příběh krajiny, která má charakter – a lidí, kteří se ji snaží číst i sdílet.

Více o vinařství zde