Další článek
1 / 4

Genius loci / Elegantní vinotéka v centru Prahy vtáhne do dobrých časů první republiky

Národní památkový ústav oznámil vítěze osmého ročníku soutěže Patrimonium pro Futuro 202, v kategorii Památková konverze zvítězila nově otevřená francouzská vinotéka s názvem Obchod vínem Dušní. Spolumajitelka a jednatelka společnosti Merlot d'Or Diana Sixtová pro Selected vzpomenula hlavní úskalí náročné realizace a jaký tradiční podnik v Londýně jim byl velkou inspirací.

Advertisement

V místě dnešní vinárny původně sídlilo železářství „Koula a syn“. Během posledních dvou let se opuštěné prostory pod dohledem památkářů začaly proměňovat v luxusní francouzskou vinotéku. A tak se návštěvník nyní u skleničky vína může zasnít, jaká asi byla Praha na sklonku třicátých let. Atmosféru dotvářejí původní sestavy dřevěných regálů včetně pojízdných žebříků, jež kdysi sloužily na ukládání železářského zboží. Dnes jsou v nich vyrovnané lahve vína. Ideální.

Realizace dobového interiéru nebyla snadná, ale neobešla se ani bez úsměvných historek. „Zábavný byl povinný odborný průzkum původní barevnosti. Trvalo to několik týdnů, stálo to několik tisíc a máme o tom krásnou zprávu na dvacet stran a závěrem ‘je bílý’,“ usmívá se spolumajitelka vinotéky Obchod vínem Dušní a jednatelka provozní společnosti Merlot d’Or Diana Sixtová.

A co bylo na přestavbě nejnáročnější? „Asi diskuze s majitelem prostoru, jímž je Praha 1, který zpočátku nesdílel náš záměr na prodej vína a dlouho trval na zachování železářství. To ale v památkově chráněném mobiliáři zase nechtěli vidět památkáři a my samozřejmě také ne,“ říká
Diana Sixtová. S „obávanými“ památkáři naopak vše probíhalo plynule. „Musím říct, že vše bylo velmi konstruktivní. Z počátku byla vidět ze strany památkářů trochu nedůvěra. Ale brzy jsme zjistili, že máme stejný záměr, a to dostat prostor do podoby ze třicátých let. Ze strany památkářů jsme byli velmi podporováni, za což musím poděkovat jmenovitě architektu Janu Malouškovi z Národního památkového ústavu,“ dodává.

Majitelé vinotéky se při přestavbě vyjma atmosféry prvorepublikové Prahy inspirovali také v Londýně, přesněji v jedné z nejstarších prodejen vína na ostrovech s názvem Berry Bros. „Tam když přijdete, dýchne na vás také atmosféra několika století. Chtěli jsme tuto unikátní atmosféru a genius loci zachovat i zde. Snad se nám to povedlo,“ uzavírá Diana Sixtová.

Více o vinotéce Obchod vínem Dušní zde