Další článek
1 / 7

Burgundská vína / Jakými zaplnit vinotéku a do kterých zaninvestovat?

Chcete další důkaz, že boom burgundského je v plném proudu? Minulý víkend v Hong Kongu vydražili vzácnou obří lahev z legendárního vinařství Domaine de la Romanée-Conti z roku 2002 za bezmála devět milionů korun. Čím to je, že burgundské je nyní tak skvělou investiční příležitostí a jaké vybrat?

Advertisement

Celkově vinařská aukce v Hong Kongu vynesla více než 12 milionů dolarů. Čítala rozsáhlou sbírku z kultovních burgundských vinařství Domaine de la Romanée-Conti (neboli DRC) a Leroy, a je jen dalším důkazem, že celosvětová poptávka po proslulém francouzském červeném roste závratným tempem.
Ostatně, enologové už delší čas s trochou nadsázky prohlašují, že lahve špičkového burgundského vína vpluly do miliardářských vod, aby se už odtamtud nikdy nevrátily. Slavná vinařství z tohoto francouzského regionu totiž patří mezi takzvané blue-chip společnosti, tedy ty, které i v ekonomické krizi fungují se ziskem.

Někteří odborníci soudí, že je to umělá bublina, která musí dříve nebo později prasknout, ale zatím tomu nic nesvědčí. Dokonce se k tomuto boomu přidávají i jiné odrůdy vín – například cena Chablis premier cru se na aukcích za posledních deset zdesetinásobila, což je víc, než bychom očekávali u diamantů. Znalci vín radí běžným spotřebitelům, kteří nemají zrovna miliony dolarů na kontě, ať si uchovají vzpomínky na skvělá a kdysi poměrně dostupná vína z Burgundska a hledají náhradu třeba v Americe nebo Austrálii a Novém Zélandu.

Koneckonců, nemusí být nutné se pouštět tak daleko, stačí mít větší přehled o burgundských vinicích. Příklad uvádějí třeba stránky Wine Searcher. Vinice grand cru v Musigny mají na jednom konci vinařství Leroy Musigny, které produkuje vína, jež za posledních pět let zvýšila svou průměrnou cenu z 5 516 dolarů za láhev na dnešních 33 067 dolarů.

Na druhém konci jsou domovem vína Daniel Moine-Hudelot Musigny, vína, která v současné době stojí 480 dolarů za láhev a za posledních pět let jejich cena stoupla v průměru o pouhých 41 dolarů. O to ovšem dobře situovaní sběratelé a nadšenci z USA i Evropy nemají zájem, zájem nemají ani obchodníci s vínem. Jaký zisk jim kyne z láhve za třicet tisíc a jaký z láhve za pět set? Ale producentům špičkového burgundského vína za špičkové ceny nejde jen o americký a evropský trh, odbytiště našli mezi bohatými snoby například v Jihoafrické republice, Indii nebo Brazílii.

Ředitel a spoluzakladatel globálního trhu s vínem Liv-ex Justin Gibbs říká, že pro mnoho lidí je stále obtížnější tato vína sehnat a dovolit si je. Alokace zejména na vína grand cru se zmenšuje, někdy na jednotlivé lahve. Zároveň vidí, jak špičková cena burgundských vín je jednou z nejelastičtějších, co se týká luxusních komodit na světě. I proto berte ceny námi prezentovaných vín jako orientační, i když se nejedná o samotné špičky, ale výběr pro rok 2021 podle stránek wine-searcher.

Dujac Fils & Pére Morey-St-Denis, Burgundy 2015
Víno z té příjemné cenové hladiny. V mládí si zachovává charakteristickou kouřovost, která s věkem přechází do vůně svěžích listů. Dominuje červené ovoce, slabě kořeněné, třísloviny decentní, celkový dojem sušší. Konzumace doporučena do pěti let. Orientační cena 2 900 Kč

Domaine de la Romanée-Conti, Corton Grand Cru, Burgundy, 2009
Vinice se nacházejí v srdci historického označení grand cru. Burgundské se vyznačuje květinovou komplexností, chuť je jemná, svěží a čistá. Toto víno ja potřeba archivovat nejméně pět let, vrchol konzumace představuje dvacet let. Orientační cena 56 900 Kč

Domaine Georges Roumier, Bonnes-Mares Grand Cru, Burgundy, 2002
Krásná červeň v barvě, ve spektru čichových vjemů červené ovoce a místo kořeněných tónů jsou zde intenzivní květinové, dokonce s náznakem fialek. Chuť plná s jasným podtextem černé třešně, švestky a minerálů. Jemné až filigránské náznaky taninu; vše završuje náznak balzamica. Vhodné k archivaci cca tři desetiletí. Orientační cena 66 700 Kč