• Nezařazené
  • Street art / Banksyho „remix“ staré olejomalby je jedním z vrcholů prodejní výstavy pořádané Christie’s
Další článek
1 / 3

Street art / Banksyho „remix“ staré olejomalby je jedním z vrcholů prodejní výstavy pořádané Christie’s

Slavný anonymní umělec Banksy vzal původní olejomalbu Alberta Bierstadta z konce devatenáctého století a svérázně ji poupravil, aby upozornil na světovou klimatickou krizi. Očekává se, že cena „zremixovaného“ díla s bohulibým sdělením se bude pohybovat mezi čtyřmi a sedmi miliony dolarů.

Advertisement

Banksyho dílo s názvem Vandalized má být jedním z vrcholů prodejní výstavy Off The Wall aukční síně Christie’s. Obraz z roku 2009 je součástí série olejomaleb „poničených vandalem“.
„Banksyho chytrý dialog s historickým uměleckým kánonem vnáší do původního díla nové kontexty globálního oteplování a klimatické krize,“ komentuje dílo specialistka společnosti Christie’s na poválečné a současné umění Katharine Arnold.

Vysvětlím, oč jde. Na původním obrazu z devatenáctého století od Alberta Bierstadta je zachycena scenérie amerického národního parku Mount Rainier, včetně stejnojmenné horské dominanty. Vrchol této čtyřtisícovky je pak doplněn hvězdičkou. Dole na obraze je „ve vysvětlivce“ uvedeno: Subject to availability for a limited period. Tím „limitovaným časem“ autor svérázně upozorňuje na tání ledovců, jež je i v konkrétním případě na Mount Rainier prý děsivé. „Deset let po dokončení díla je kdysi přírodní turistická idyla, jíž dílo vykresluje, dávno uzavřena pro veřejnost,“ dodává Katharine Arnold

Obraz samotný je ze sběratelského hlediska o to cennější, že byl součástí slavné Banksyho výstavy v rodném Bristolu před deseti roky. Respektive jeho jediné, jíž on označuje za oficiální. Všechna ostatní jeho díla, jež se mezitím dostala do aukcí, mnohonásobně překonala vyvolávací ceny.

O Banksym se ví tolik, že pochází z anglického Bristolu. Vedou se různé spiklenecké teorie, kdo se skrývá za Banksyho identitou, z nichž podle té oblíbené je zpěvákem skupiny Massive Attack.

Ať je to jakkoli, vlastně je perfektní, že i v dnešních časech informačních dálnic se utváří prostor pro umělecké superstars. Zrychlený tok informací obvykle neumožňuje vznik velkých ikon, jako tomu bývalo v minulosti. Popkultura by si takového Banksyho měla hýčkat. A ne že bych si nepřál, aby se za Banksyho identitou skutečně neskrýval Robert Del Naja z podobně ikonických Massive Attack…

Prodejní výstava pod záštitou Christie’s s názvem Off the Wall: Basquiat to Banksy mapuje nejenom Banksyhom díla, ale také tvorbu desítek světových umělců zaměřených na street art a graffiti. Mezi draženými umělci jsou Jean-Michel Basquiat, Kenny Scharf, Keith Hering nebo Os Gemeos.
Vystavená díla si lze pořídit do 7. května, více o výstavě zde